20.06.2018.
Miesiąc Języka Polskiego

Od 21 lutego do 28 marca obchodziliśmy w naszej szkole Miesiąc Języka Polskiego. W tym czasie nasze polonistki przeprowadzały różne konkursy oraz zmieniały formę niektórych zajęć.

Pierwszy dzień, czyli 21 lutego, został wybrany nie bez kozery, jest to bowiem Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Aby to uczcić, dzieci wykonywały prace plastyczne promujące język polski, nawiązujące do znanych cytatów na temat języka czy też prezentujące trudne do zapamiętania formy wyrazów.

Uczniowie poszerzali swoją znajomość przysłów, powiedzeń, związków frazeologicznych (czy wiecie, co oznacza i skąd się wziął związek „czarna polewka”? J), czytali i tłumaczyli tekst napisany gwarą góralską; ochotnicy nauczyli się nawet części tekstu na pamięć!J Zorganizowano też dzień z bohaterem literackim. Chętni uczniowie wcielili się w role wybranych przez siebie postaci z książek. Uczennice klasy 6B zapoznawały niektóre klasy z legendami związanymi z Wawelem.

Konkursy polonistyczne cieszyły się sporą popularnością i dostarczały uczestnikom oraz nauczycielom pozytywnych emocji. Na brak wyzwań nikt nie mógł narzekać. Uczniowie łamali swoje języki w konkursie „Mistrz mowy i wymowy”, wykazywali się wiedzą na temat związków frazeologicznych  („Z frazeologią za pan brat”), a także prezentowali umiejętności aktorskie w konkursie recytatorskim „Zabawy literatów”. Laureaci poszczególnych konkursów zostaną nagrodzeni w czerwcu na apelu podsumowującym rok szkolny.

Już teraz gratulujemy wszystkim uczestnikom, dziękujemy za przygotowanie
i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję w przyszłym roku.
J