19.07.2018.
Zielona szkoła w Górach Świętokrzyskich
Początek czerwca dla klasy 5a i niektórych dzieci z klas czwartych to zasłużony przedwakacyjny wypoczynek połączony ze „zdobywaniem wiedzy w terenie” . Uczniowie wyjechali na Zieloną Szkołę na 4 dni w Góry Świętokrzyskie do Suchedniowa.

Od razu pierwszego dnia zwiedziliśmy Park Zabaw i Rozrywki Sabat Krajno, gdzie dzięki Alei Miniatur przenieśliśmy się w podróż po wszystkich kontynentach świata, aby poznać kulturę i architekturę z najróżniejszych zakątków globu. W parku znajdują się miniatury (wykonane w skali 1:25) najsłynniejszych budowli świata oraz niezwykłych miejsc stworzonych przez naturę.

Drugiego dnia pojechaliśmy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego do Nowej Słupi – miejscowości słynnej z cyklicznej imprezy o nazwie „Dymarki Świętokrzyskie”. Wraz z przewodnikiem weszliśmy drogą Królewską na Łysą Górę. Zwiedziliśmy ciekawe muzeum w klasztorze Misjonarzy Oblatów M. N. oraz zobaczyliśmy gołoborza (rumowiska skalne w górach), skąd rozciągał się przepiękny widok.

Trzeciego dnia podczas wycieczki do Sandomierza na własne oczy mogliśmy przekonać się, że jest to urocze miasto pełne zieleni i zabytków (Katedra Sandomierska, Brama Opatowska, Dom Długosza, kościół św. Jakuba, Zamek królewski). Wiele emocji wzbudziła Podziemna Trasa Turystyczna – zespół połączonych dawnych miejskich piwnic i składów z XIV i XV w. położonych na głębokości od 4 do 12 metrów pod powierzchnią. Oczywiście dzieciom wiele frajdy sprawiły zakupy pamiątek, lodów i gofrów na Rynku sandomierskim. Ostatni dzień zwiedzania to Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach, które zbliżone jest do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Taka wycieczka to nie tylko zwiedzanie, ale również czas na wspólne zabawy, zajęcia sportowe, ognisko czy dyskotekę, co ma na celu budowanie integracji w zespole klasowym. Oprócz dobrych humorów dopisywała nam aura pogodowa, dzięki której przyjemnie było przebywać na świeżym powietrzu.