18.02.2019.
Świetlicowe wydarzenia

KONCERT ŚWIĄTECZNY 
„GWIAZDO ŚWIEĆ, KOLĘDO LEĆ!”

Dnia 13 grudnia bieżącego roku w naszej świetlicy odbył się świąteczny koncert, który był muzyczną podróżą do krainy najpiękniejszych kolęd 

i pastorałek.

Cała świąteczna atmosfera naszego koncertu opierała się na magii płynącej z niezwykłej aranżacji kolęd i pastorałek pani Justyny Uchrońskiej.  Usłyszeliśmy bluesa, rocka, jazz, żwawe i skoczne góralskie dźwięki oraz całą gamę muzycznych wzruszeń,  których z niezwykłym wdziękiem i talentem dostarczyli nam, licznie występujący, uczniowie naszej  szkoły. 

Artyści zachwycali nie tylko śpiewem, grą na instrumentach, ale też tym, jak pięknie współpracowali - współgrali. Ramię w ramię, na głosy, 

w chórze i solo, ale wciąż we wspólnocie  przyjaźni i artystycznego celu.

Frekwencja na koncercie była zadziwiająca, sala była wypełniona po brzegi. I chyba nikt z publiczności nie pożałował przyjścia. 

Okazuje się, że polskie kolędy i pastorałki, w odpowiednim opracowaniu 

i wykonaniu, sprawiają tyle przyjemności w słuchaniu, co bożonarodzeniowe kantaty Jana Sebastiana Bacha.


KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

Kiermasz świąteczny odbył się 11 grudnia 2018 r. Koordynacją całego przedsięwzięcia zajęły się p. Kinga Malantowicz, p. Anita Szczyrba i p. Anna Krupka. W przygotowanie ozdób świątecznych zaangażowane były wszystkie klasy oraz grupy świetlicowe. W trakcie kiermaszu można było kupić ręcznie robione kartki świąteczne, kolorowe bombki, piękne anioły oraz choinki. W sprzedaży chętnie pomagali uczniowie ósmych klas. Zebrany dochód z kiermaszu, czyli kwota 769, 31 zł, została przeznaczona na cel charytatywny. W tym roku wspomogliśmy wielką kibicowską świąteczną zbiórkę prezentów dla dzieci z Centrum Zdrowia Dziecka. Kiermasz upłynął w przedświątecznej i miłej atmosferze.


PLASTYCZNY KONKURS ŚWIETLICOWY 

„ZWIERZAKI SŁODZIAKI”

27 listopada 2018 r. odbyło się rozstrzygnięcie Międzygrupowego Konkursu Świetlicowego „Zwierzaki słodziaki”. Przygotowaniem konkursu zajęła się p. Kinga Malantowicz. Uczniowie mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną płaską lub przestrzenną, przedstawiającą wybrane zwierzę. Głównym celem konkursu było kształtowanie odpowiedzialnych postaw wobec zwierząt oraz rozwijanie wyobraźni i umiejętności artystycznych uczniów. W ramach konkursu otrzymano ponad 30 ciekawych i barwnych prac. Oceniając prace brano pod uwagę zgodność pracy z tematyką, jakość wykonania i wrażenie estetyczne oraz oryginalność i pomysłowość w przedstawieniu tematu. Dzieci, których prace zostały wyróżnione otrzymały nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy. Wszystkie prace konkursowe można podziwiać na wystawie.

GRATULUJEMY ARTYSTOM I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!


DZIEŃ NAUCZYCIELA NA WESOŁO

„Praca nauczyciela jest niekończącą się podróżą” – to hasło przyświecało spotkaniu integracyjnemu z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej, które odbyło się  w naszej świetlicy dnia 11 października 2018 r. 

Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej przyjęły formę niesztampowego spektaklu. Uczniowie z grupy IV zaprezentowali program artystyczny zatytułowany „W kuluarach nauczycielskich”, który od początku do końca wypełniony był humorem. 

Młodzi aktorzy z właściwym sobie humorem starali się oddać klimat szkoły i pokazać jej prawdziwe życie. W tym celu wcielili się oni w role nauczycieli i w zabawny, a jednocześnie bardzo realistyczny sposób, opowiedzieli o niełatwej pracy pedagogów. Były skecze, scenki kabaretowe oraz parafrazy znanych utworów muzycznych. 

Spotkanie uświetniła muzyka na żywo w wykonaniu młodych instrumentalistów, przygotowanych pod kierunkiem p. Justyny Uchrońskiej.

Nie zabrakło też muzycznych podziękowań, życzeń i miłych upominków dla wszystkich Nauczycieli.

Po przedstawieniu głos zabrała pani kierownik świetlicy, p. Jolanta Władzińska, która skierowała wiele miłych słów do nauczycieli, pracowników obsługi szkoły oraz uczniów.


BEZPIECZEŃSTWO W DRODZE DO SZKOŁY

Bezpieczeństwo w drodze do szkoły to ważny temat, który musi się pojawić na początku każdego roku szkolnego. Tak też było  14 września, na spotkaniu integracyjnym naszej świetlicy. Chociaż bezpieczeństwo jest wyjątkowo poważną sprawą, lubimy działać w myśl zasady, że najlepsza nauka to ta przez zabawę. 

Było rzeczywiście zabawnie.  O prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię czy telefonach alarmowych instruowały modelki oraz panowie rodem z Ministerstwa Głupich Kroków. Ta nietypowa grupa  uczniów gr. VI zwróciła również uwagę na ważny temat korzystania ze smartfonów, które powinno mieć swój właściwy czas i miejsce, a nie jest nim z pewnością ulica czy przejście dla pieszych.

Pchnięta dziwnym impulsem, p. Anita zapragnęła zostać gwoździem programu i we własnoręcznie wykonanym kostiumie oraz stylu autorskim - improwizowanym wykonała pieśń o odblasku... Na szczęście wysoki poziom muzyczny zapewniła akompaniująca na  dzwonkach chromatycznych Zuzia z kl. V B oraz uczniowie gr. IV - pod mistrzowskim kierunkiem p. Justyny - jak zwykle przygotowali fantastyczne widowisko muzyczno-taneczne, pozostając oczywiście w temacie bezpieczeństwa.

Kiedy już p. Anita przestała popełniać piosenki, przypomniała  dzieciom, co należy robić w sytuacji, kiedy zaczepia je na ulicy ktoś obcy. Warto pomyśleć o wszystkim, żeby być przygotowanym na każdą sytuację. 

To było wyjątkowo wesołe, ale bardzo pouczające spotkanie. Poza tym zawsze miło jest się spotkać.


ROK SZKOLNY 2018 / 2019


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 W ŚWIETLICY

 

Pożegnania wcale nie muszą być smutne, zwłaszcza kiedy można powiedzieć sobie "do zobaczenia wkrótce", podziękować za wspólną pracę, sukcesy, wspólnie spędzony czas. Spotkanie było też okazją do refleksji i podsumowania wspólnych przedsięwzięć. Podczas uroczystości zakończenia roku w świetlicy ogłoszono i nagrodzono zwycięzców całorocznego sportowego projektu edukacyjnego realizowanego w grupach starszych "II Piętro w Ruchu". Zajęcia te były okazją do rozładowania energii, relaksu, nauki zasad gry, obowiązujących w wybranych dyscyplinach, a także przyswojenia i zinternalizowania podstawowej i najważniejszej idei sportu - idei fair play. Za tę piękną postawę nagrodzono Wiktora Grzybka, Michała Kowalewskiego, Kevina Nguyen, Miłosza Kaweckiego, Macieja Mordwę i Krzysztofa Woźniaka. Jak co roku nauczyciele wręczyli nagrody uczniom, którym zdecydowali się nadać tytuł "Super Świetliczanina", a było ich w roku szkolnym 2017/2018 aż pięćdziesięciu! Spotkanie nie mogło się obyć bez akcentu muzycznego... Uczniowie zaśpiewali i zatańczyli wakacyjną, energetyczną piosenkę, przygotowaną przez niezawodną p. Justyną Uchrońską. Pani kierownik świetlicy Jolanta Władzińska życzyła wszystkim bezpiecznego, udanego i radosnego wypoczynku oraz wspaniałych wrażeń podczas mundialu. Rozstaliśmy się, z uśmiechem, mówiąc "do zobaczenia wkrótce!".

PRZEDSTAWIENIE Z OKAZJI DNIA RODZINY
 „PODRÓŻ MARZEŃ”

7 czerwca 2018 r. z okazji Dnia Rodziny w naszej świetlicy odbyło się przedstawienie pt. Podróż Marzeń. Spektakl słowno-muzyczny stanowił zwieńczenie, realizowanego przez cały rok szkolny, projektu geograficznego Wędrówka po kontynentach. Organizacją przedstawienia zajęły się p. Kinga Malantowicz i p. Kinga Rembisz. Nasi aktorzy wraz z publicznością za pomocą zaczarowanego globusa, udali się  w podróż po kontynentach. Każde z odwiedzonych miejsc zaskoczyło nas czymś innym, poznawaliśmy  niezwykłe zwierzęta, kulturę, zwyczaje i tradycje różnych państw, mieliśmy także możliwość skosztowania regionalnych smakołyków. Cała inscenizacja wzbogacona była licznymi układami tanecznymi i występami wokalnymi naszych uczniów. Odwiedziliśmy kolejno Amerykę Północną, Afrykę, Australię, następnie Azję i Amerykę Południową, a swoją podróż marzeń zakończyliśmy wizytą w Europie i powrotem do ukochanych domów. Po zakończeniu przedstawienia widownia jeszcze długo nagradzała naszych aktorów gromkimi brawami. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze, na zakończenie którego każdy z uczestników wręczył swojej rodzinie specjalnie przygotowany upominek, a organizatorzy nagrodzili trud aktorów słodkim poczęstunkiem.

Wszystkim rodzinom życzymy samych pięknych chwil w życiu!

 

KONKURS ŚWIETLICOWY „KIM BĘDĘ, GDY DOROSNĘ"

17 kwietnia 2018 r. odbyło się rozstrzygnięcie Międzygrupowego Konkursu Świetlicowego „Kim będę, gdy dorosnę”. Przygotowaniem konkursu zajęła się p. Kinga Malantowicz. Celem konkursu było rozwijane wiedzy na temat zainteresowań zawodowych dzieci oraz uświadomienie znaczenia pracy w życiu człowieka. Praca musiała być wykonana samodzielnie przez dziecko i przedstawiać zawód istniejący w rzeczywistości lub wymyślony, wymarzony przez dziecko. Oceniając prace brano pod uwagę głównie zgodność pracy z podaną tematyką, jakość wykonania i wrażenie estetyczne, oryginalność oraz pomysłowość w przedstawieniu tematu. Dzieci, których prace zostały wyróżnione otrzymały nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

 

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!


WALENTYNKI

14 lutego 2018 r. p. Anna Jabłońska i  p. Katarzyna Kubiś zorganizowały spotkanie integracyjne z okazji Walentynek. Tematem była oczywiście miłość i różne jej oblicza. Była więc miłość w świecie fauny, za sprawą poezji J. Brzechwy, miłość w Zakopanem, za sprawą niejakiego Sławomira, miłość w deszczu i na wesoło, a nawet miłosne akrobacje w tańcu.

Miłość ogarnęła wszystkich – od najmłodszych do najstarszych, krążyła po sali między aktorami i widzami, a dzięki świetlicowej poczcie walentynkowej, uczniowie mogli wymienić się wyrazami sympatii.

 

To był naprawdę miły dzień, przypominał wszystkim jak ważne są więzi miłości i przyjaźni, które potrafią odmieniać świat.


ŚWIĄTECZNE WIDOWISKO MUZYCZNE

„DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI”

 11 grudnia 2017 roku w naszej świetlicy odbyła się premiera widowiska muzycznego opartego na motywach znanej i wzruszającej baśni Hansa Christiana Andersena. W przypadku tego spektaklu można powiedzieć, że było to wyjątkowe wydarzenie. Sztuka ma wzbudzać emocje. Spektakl „Dziewczynka z zapałkami” w każdym momencie wzbudzał ich bardzo wiele. Publiczność otrzymała wspaniałe widowisko dla oka, ucha i … serca, bowiem nie zabrakło wielu wzruszeń.

To świąteczne widowisko oczarowało widzów doskonałą grą aktorską, poruszającym wokalem młodych artystów, niezwykłą oprawą taneczną oraz wzruszającą muzyką. Aktorzy nie używali wielu słów, opowiedzieli baśń ruchem scenicznym. Niesamowite wrażenia zapewniła też scenografia z barwnymi efektami świetlnymi, bogactwo rekwizytów i kostiumów. Najmłodsi widzowie w przygotowanym spektaklu mogli odnaleźć mnóstwo cudownych i niesamowitych wrażeń, a dorośli  - poczuć nastrojową atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Scenariuszem, reżyserią i choreografią zajęła się pani Justyna Uchrońska, a scenografię stworzyła pani Anna Bernat przy współpracy pani Magdaleny Błaszczyk.

To, co wydarzyło się na naszej świetlicowej scenie, na długo pozostanie w pamięci i sercach widzów.

____________________________________________________________

DYSKOTEKI ANDRZEJKOWE W ŚWIETLICY

Czy w świetlicy miewamy dyskoteki? Oczywiście! W dniach 29 i 30 listopada odbyły się dyskoteki przepełnione magią i andrzejkowymi wróżbami. Wszystkie dzieci bardzo chętnie brały udział w zabawie. Każdy z uczestników był ciekaw, co go czeka w niedługiej przyszłości. Nie zabrakło tradycyjnych wróżb z kolorowymi kluczami, magicznymi liczbami oraz różnego rodzaju konkursów. Dzieci świetnie bawiły się przy zmieniających kolory lampach, tańczyły do ulubionych muzycznych przebojów, a dzięki zaangażowaniu rodziców częstowały się pysznymi łakociami. Zabawa taneczna była urozmaicona o zabawy, m.in takie jak „gorące krzesła” czy zabawy z balonami.

Grupy 2B i 3B gościły na zabawie swoich kolegów z innych grup świetlicowych. W roli gospodarzy sprawdziły się rewelacyjnie.   

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

W DZIELNICOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM

6 listopada w Szkole Podstawowej nr 238 odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów laureatom dzielnicowego konkursu plastycznego „Warszawa w jesiennej szacie”. Nasi uczniowie zdobyli w tym konkursie czołowe miejsca:

I miejsce w kat. klas III  - Marta Harasim

I miejsce w kat. klas II   - Marta Tokarczyk

III miejsce w kat. klas II - Kornelia Kochaj

III miejsce w kat. klas I -  Karol Kosowski

Wyróżnienie w kat. klas I - Karolina Lejtas

Prace konkursowe zostały przygotowane w różnych technikach plastycznych, m. in. collage, wycinanki, rysunek, kaligrafia. Wszyscy uczniowie wykazali się niesamowitą kreatywnością, pomysłowością i niebywałymi zdolnościami manualnymi. Konkursowe prace plastyczne, wykonane przez dzieci podczas zajęć w świetlicy, zostały przygotowane pod kierunkiem p. Justyny Uchrońskiej, p. Katarzyny Kubiś oraz p. Kingi Malantowicz.

Gratulujemy laureatom i życzymy kolejnych sukcesów!

 

WARSZTATY ETNOGRAFICZNE: „ODKRYWAMY JAPONIĘ”

Co to jest kimono?  Z czego zrobione jest sushi? Dlaczego Japonia to państwo kwitnącej wiśni?

Dnia 19 października 2017 r. odbyły się warsztaty, podczas których dzieci z gr. II C miały możliwość poznania kultury, zwyczajów i tradycji Japonii oraz dowiedziały się wielu ciekawostek o tym kraju.  Prowadzący wprowadzili dzieci w magiczny świat kraju kwitnącej wiśni. Podczas zajęć dzieci stworzyły orgiami i poznały podstawy rysunku mangowego.

Na koniec wykonały prace plastyczne: „Ryby- karpie”, które w kulturze Japonii symbolizują odwagę, męstwo i mądrość.


BEZPIECZNY UCZEŃ W DRODZE DO SZKOŁY

Jak my to robimy, że przemieniamy węgiel w diament, a apel o bezpieczeństwie na drodze w fantastyczną zabawę? Trudno powiedzieć, ale to chyba jakiś talent…

Wiadomo natomiast ( i na pewno potwierdzą to amerykańscy naukowcy), że dnia 20 października pani Justyna zaczarowała sygnalizację świetlną w dźwięki, pani Ania ubrała znaki drogowe w wiersze, a pani Anita niczym dyrygent zarządziła zasobami ludzkimi. Wizje artystyczne realizowali uczniowie grup III B, V i VI, a w tle ich występów, jak przystało na sztukę nowoczesną, prezentowany był multimedialny komentarz w postaci całkiem klasycznych wyrazów oraz uniwersalnych piktogramów.

Mieliśmy piękną integrację  oraz artystyczną interakcję z publicznością, ponieważ widzowie śpiewali razem z wokalistami, podrygiwali z tancerzami i chłonęli słowa aktorów.

Najfajniej było jednak pobyć razem – wszyscy uczniowie i nauczyciele – w pełnej serdeczności i dobrej energii atmosferze – taka nasza świetlicowa magia…


WARSZTATY ETNOGRAFICZNE: „ODKRYWAMY AUSTRALIĘ”

W tym roku szkolnym dzieci z gr. II c uczestniczą w projekcie etnograficznym mającym na celu poznanie historii, tradycji i kultur różnych państw świata.

Projekt zorganizowany jest przez Stowarzyszenie Geografów i Przyjaciół Geografii, a współfinansowany przez m.st. Warszawa.

Czy każdy kangur ma torbę? Jak długo śpi koala? Czy jest misiem?

Na pierwszych warsztatach ,,Odkrywamy Australię”, które odbyły się 28 września 2017r. dzieci poznały niezwykłe australijskie zwierzęta i rośliny oraz dowiedziały się wielu ciekawostek o nich. Miały możliwość przekonać się, jak kłują kolce kolczatki, jakie w dotyku są pióra emu i jak pachnie eukaliptus. Poznały australijską walutę, flagę i charakterystyczne znaki drogowe. Na koniec przygotowały prace plastyczną w postaci znaku ostrzegającego przed kangurami.

ROK SZKOLNY 2017/2018


UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 
W ŚWIETLICY

Dnia 13 czerwca odbyła się ostatnia świetlicowa impreza integracyjna w roku szkolnym 2016/2017.

W pierwszej części spotkania zebrana  publiczność wysłuchała montażu słowno-muzycznego pt. „Wakacyjne podróże” . Uczniowie z grup I w humorystyczny sposób zaprezentowali scenki dotyczące bezpiecznego zachowania podczas letniego wypoczynku nad wodą, w górach czy w lesie. Podczas występu można było podziwiać układy taneczne oraz prezentacje wokalno- instrumentalne wychowanków świetlicy.

W drugiej części spotkania zostały wręczone nagrody dla wyróżniających się uczniów. Wszyscy nagrodzeni otrzymali z rąk Pani Kierownik oraz wychowawców świetlicy pamiątkowe piłki plażowe z nadrukiem „Super Świetliczanin roku szkolnego 2016/2017”.

Uroczystość zakończyła się wakacyjnymi życzeniami oraz słodkim poczęstunkiem dla wszystkich dzieci uczęszczających do świetlicy.


 

SPOTKANIE Z KRÓLICZKIEM

13 czerwca 2017 r. grupę III C odwiedził gość, p. Konrad Malantowicz wraz z króliczkiem o imieniu Otto. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy wychowawczyni grupy p. Kingi Malantowicz. Dzieci bardzo długo czekały na tę wizytę. Dzięki zajęciom z króliczkiem uczniowie poznali różne ciekawostki z życia tego zwierzątka. Zdobyli wiedzę na temat odpowiedniego żywienia, opieki i pielęgnacji króliczków. Miały możliwość pogłaskania i potrzymania Otta na własnych kolanach. Dzieci były zachwycone tym spotkaniem, chętnie zadawały pytania i z ciekawością słuchały wszystkich informacji dotyczących zwierzaka.

Bardzo dziękujemy p. Konradowi za przybycie z Ottem i zapraszamy ponownie do naszej świetlicy.

 

 LEKCJA MUZEALNA W MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

8 czerwca 2017 r. grupa III  C uczestniczyła w lekcji muzealnej pt. „Symbole Polskiego Państwa Podziemnego” zorganizowanej w Muzeum Powstania Warszawskiego przez p. Kingę Malantowicz. Podczas lekcji uczniowie przypomnieli sobie znaczenie symboli narodowych, których używanie było zakazane w czasie okupacji. Na ekspozycji uczniowie wspólnie poszukiwali symboli, ich znaczenia i sposobów użycia. Dzieci były bardzo zainteresowane tematem lekcji i aktywnie w niej uczestniczyły. Były pod wielkim wrażeniem wystroju muzeum oraz dźwięków, jakie towarzyszyły całej lekcji. Zgodnie przyznały, że jeszcze raz odwiedzą Muzeum Powstania Warszawskiego z rodzicami.


SPEKTAKL SŁOWNO - MUZYCZNY „DOBRZE, ŻE JESTEŚ…” 

6 czerwca 2017 r. w naszej świetlicy odbyło się przedstawienie pt. „Dobrze, że jesteś…” zorganizowane z okazji Dnia Rodziny. Spektakl słowno – muzyczny stanowił zwieńczenie projektu edukacyjnego „Uwolnij emocje”, realizowanego przez cały rok szkolny. Przygotowaniem dzieci do występu zajęła się p. Kinga Malantowicz.

 

Głównym tematem przedstawienia była przyjaźń. Spektakl ukazał ważną rolę, jaką pełni przyjaźń w życiu każdego człowieka, przejawiając się w różnych formach relacji międzyludzkich i sytuacjach życiowych. Inscenizacja była wzbogacona wieloma układami tanecznymi, a także przygotowanymi przez p. Justynę Uchrońską piosenkami. Widownia podczas występu wielokrotnie nagradzała aktorów gromkimi brawami.

 

Po zakończeniu przedstawienia rodzicem mogli podziwiać prace plastyczne swoich dzieci na przygotowanej wystawie. Wielką niespodzianką dla wszystkich gości była strefa fotoemocji, w której rodzice wraz z dziećmi mogli zrobić pamiątkowe zdjęcie. Wystawa oraz strefa fotoemocji zostały przygotowane z inicjatywy p. Anny Krupki przy współpracy wszystkich nauczycieli wychowawców. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze.

 

Wszystkim rodzinom życzymy szczęścia i wszelkiej pomyślności!!

 


LEKCJA MUZEALNA W MUZEUM EWOLUCJI

 

W dniu 10 maja 2017 roku odbyła się wycieczka do Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN mieszczącego się w Pałacu Kultury i Nauki. Brali w niej udział uczniowie grupy 3B i 3C oraz ich opiekunowie - p. Kamil Zackiewicz i p. Kinga Malantowicz.

Podczas lekcji muzealnej dzieci dowiedziały się, jak wyglądała ewolucja na lądach, czym zajmują się paleontolodzy, jak odczytywać tropy zwierząt oraz po czym rozpoznać skamieniałość. Lekcja muzealna pozwoliła dzieciom wcielić się w paleontologów i wybrać się w magiczną wyprawę na pustynię Gobi, dom Tarbozaurów – największych drapieżników Azji Wschodniej.

Po zapoznaniu się z muzealnymi eksponatami dzieci przystąpiły do zajęć plastycznych, w których tworzyły własne dzieła, wykorzystując wiedzę, zdobytą podczas zwiedzania muzeum, a także swoją nieograniczoną wyobraźnię.

Podczas wizyty w muzeum uczniowie nabyli ciekawą wiedzę, mogli rozwinąć umiejętności artystyczne, a przede wszystkim doskonale się bawili.


GOŚĆ W ŚWIETLICY – SPOTKANIE Z AKTORKĄ

W dniu 25 kwietnia 2017 r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej świetlicy panią Emilię Krakowską,  wybitną, polską aktorkę filmową i teatralną.

Pani Emilia w niezwykle zabawny i ciekawy sposób zapoznała dzieci z pracą aktora, odpowiadała na liczne pytania ze strony uczniów. Podkreślała, jak ważna jest kultura języka i sposób wypowiadania się.

 

Spotkanie zostało zakończone spontanicznym występem tanecznym na cześć naszego gościa. Dodatkowo uczniowie uhonorowali panią Emilię własnoręcznie wykonanym upominkiem.

Inicjatorem spotkania była p. Joanna Łoniewska-Pecyna. 


SPOTKANIE INTEGRACYJNE PT. 

„PIOSENKI NASZYCH SERC”

Dnia 4 kwietnia 2017 r. odbyło się spotkanie integracyjne pt. „Piosenki naszych serc”, podczas którego udało się  - poprzez wspólne śpiewanie – przywołać w naszej pamięci wszystkich bohaterów narodowych. To właśnie w melodii i słowach zaklęta jest opowieść o Ojczyźnie. Śpiewając dzielimy radości, smutki i tęsknoty tych wszystkich, których łączyła i łączy Polska.

Najbardziej znane pieśni patriotyczne z własnym akompaniamentem gitarowym wykonali uczniowie przygotowani pod kierunkiem p. Justyny Uchrońskiej.

W spotkaniu uczestniczyli znamienici gości – kombatanci, uczestnicy Powstania Warszawskiego: p. Zofia Czekalska, p. Jerzy Zakrzewski, p. Janusz Walędzik oraz uczniowie grup II – VI wraz z wychowawcami. Teksty prezentowanych pieśni były wyświetlane na ekranie, dzięki czemu wszyscy obecni mogli włączyć się do wspólnego śpiewu. To wspólne śpiewanie przypomniało nam o ważnych i trudnych chwilach w historii naszego narodu oraz pokazało, jak ważna jest pamięć i kultywowanie tradycji wspólnego śpiewu. 

Prezentację multimedialną, obrazującą to muzyczne spotkanie, przygotowali uczniowie pod czujnym okiem p. Anny Kozłowskiej.


DZIELNICOWY KONKURS TANECZNY „W RYTMIE POLSKICH TAŃCÓW LUDOWYCH – KRAKOWIAK”

28 marca 2017 r. w naszej świetlicy odbył się Finał Dzielnicowego Konkursu Tanecznego „W rytmie polskich tańców ludowych – Krakowiak”. Przygotowaniem i organizacją całego przedsięwzięcia zajęły się p. Kinga Malantowicz i p. Justyna Uchrońska. Do ostatniego etapu konkursu zakwalifikowały się cztery zespoły taneczne reprezentujące świetlice ze szkół podstawowych dzielnicy Wola.

Konkurs został zorganizowany w celu upowszechnienia tradycyjnego tańca ludowego oraz rozbudzenia potrzeby tańczenia wśród dzieci. Każdy zespół taneczny przygotował układ prezentujący polski taniec ludowy – Krakowiak.

Mieliśmy wielki zaszczyt gościć w naszej szkole tancerzy i choreografów tańca ludowego, którzy zasiedli w komisji konkursowej: Annę, Jana i Małgorzatę Łempickich oraz Annę Krupkę. Jury oceniając występy konkursowe wzięło pod uwagę różne kryteria: technikę wykonania i dobór repertuaru, opracowanie choreograficzne, ogólny wyraz artystyczny, harmonię ruchu i stopień trudności.

Wszystkie występy konkursowe były solidnie przygotowane i pokazywały szczególny charakter tańca, jakim jest krakowiak. Oczekiwanie na wyniki umilił koncert piosenek krakowskich w wykonaniu zespołu wokalno – instrumentalnego przygotowanego pod kierunkiem p. Justyny Uchrońskiej. Obrady jury były bardzo burzliwe i dosyć długie. Komisja konkursowa ogłosiła, że zwycięzcą konkursu został zespół taneczny ze Szkoły Podstawowej nr 26 im. Mirosława Biernackiego przygotowany przez p. Kingę Malantowicz. Na drugim miejscu uplasował się zespół taneczny ze Szkoły Podstawowej nr 25, trzecie miejsce zajął zespół taneczny ze Szkoły Podstawowej nr 132, a miejsce czwarte -  zespół taneczny ze Szkoły Podstawowej nr 222. 

Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę za udział, a wszystkim grupom zostały wręczone puchary. Słodki poczęstunek dla młodych tancerzy i ich opiekunów był miłym zakończeniem spotkania.

GRATULUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM KONKURSU!

 ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZWYCIĘSKIEGO TAŃCA

 

 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY 
PT. „KOT MÓJ PRZYJACIEL”

10 marca w Szkole Podstawowej nr 148 im. H. Kołłątaja odbyło się podsumowanie międzyszkolnego konkursu plastycznego pt. „Kot mój przyjaciel”. Nagrodzone dzieci  uczęszczające do naszej świetlicy to:

Kędzierska Zuzanna wyróżnienie organizatora (gr. 0)

Kwiatkowska Helena - III miejsce (klasa I)

Mączyńska Anna - wyróżnienie (klasa III)

Konkursowe prace zostały wykonane w technikach plastycznych tj.: kalkografia, collage oraz malarstwo. Dziewczynki wykazały się bogatą wyobraźnią,  kreatywnością i zdolnościami  manualnymi. Prace plastyczne, wykonane przez dzieci podczas zajęć świetlicowych,  zostały przygotowane pod opieką p. Anny Krupki oraz p. Janiny Chatys.

 

LEKCJA W MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Dnia 2 marca 2017 r. dzieci z grupy świetlicowej 2A i 2B brały udział w lekcji muzealnej pt. „Nasze barwy narodowe”, która odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego. W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość utrwalenia wiadomości o symbolach narodowych, wspólnie zastanawiali się, gdzie można je spotkać, kiedy i jak używa się ich na co dzień. Poznali też znak „kotwicy” oraz powstańczy znak biało – czerwonej opaski. W spacerze po ekspozycji dzieci wspólnie z przewodnikiem próbowali odnaleźć polskie symbole narodowe oraz symbole powstańcze, zastanawiając się nad ich znaczeniem w trudnym momencie walki.

Podczas wizyty w muzeum uczniom towarzyszył zaprzyjaźniony z naszą szkołą pan kombatant – p. Janusz Walędzik.

 

GOŚĆ W ŚWIETLICY - SPOTKANIE Z MISTRZEM KOMINIARSKIM

 

W dniu 02 lutego 2017 r.  gościem świetlicowej społeczności był mistrz  kominiarski – p. Krzysztof Pecyna oraz jego pomocnik p. Piotr Pietrzak. Spotkanie miało charakter edukacyjny, jego celem było przybliżenie dzieciom tajników tego rzadkiego zawodu. Panowie ubrani byli w tradycyjne mundury kominiarskie, zaprezentowali sprzęt, z którego na co dzień korzystają w swojej pracy, m. in.: liny, szczotki, kule, łyżki kominiarskie, worek na sadze czy przepychacze. Wytłumaczyli dzieciom, na czym polega przygotowanie ucznia do pracy w zawodzie oraz jakie stopnie awansu zawodowego trzeba przejść. Goście opowiedzieli zebranym legendę o kominiarzu oraz przytoczyli kilka faktów historycznych dotyczących powstania tego zawodu. 

Wszystkie dzieci z zafascynowaniem słuchały opowieści oraz bardzo chętnie zadawały gościom ciekawe pytania. Na zakończenie spotkania nasi milusińscy otrzymali pamiątkowe kominiarczyki. W podziękowaniu wręczyli przybyłym gościom własnoręcznie zrobione rysunki oraz pudełko ozdobione metodą decoupage. Organizatorką oraz prowadzącą spotkanie była p. Joanna Łoniewska-Pecyna.

 

TANECZNE SPOTKANIE INTEGRACYJNE  PT.  "KARNAWAŁ  NA ŚWIECIE" 

Stworzenie atmosfery wspólnej zabawy oraz przybliżenie wiedzy o obchodach karnawału w różnych państwach świata to główne cele przyświecające  imprezie integracyjnej, która odbyła się  31 stycznia w naszej świetlicy.

Spotkanie rozpoczął sam Jerzy Połomski, zachęcając wszystkich przybyłych do wspólnego śpiewu, a także kołysania się w rytmie walca przy piosence pt. „Cała sala śpiewa”. Podczas występu mogliśmy podziwiać znakomite układy taneczne. Grupa II c wykonała taniec z pomponami do dynamicznej piosenki pt. „Karnawał owocowy”.  „Karnawał to zabawa!”- przekonywały w pełnym uroku tańcu z balonami dziewczynki z klas 0. Szczególny zachwyt publiczności wzbudził taniec współczesny do muzyki hip-hop w wykonaniu grupy IIIc. Spotkanie miało charakter dydaktyczny. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat karnawału w Rio de Janerio, Wenecji, Danii oraz Belgii. Informacje były wzbogacone o pokaz multimedialny, obrazujący prezentowane treści.

Impreza zakończyła się tańcem integracyjnym wszystkich grup świetlicowych, poprowadzonym przez organizatorów spotkania: p. Kingę Malantowicz, p. Annę Krupkę oraz p. Kamila Zackiewicza. KONKURS RECYTATORSKI PT. „W KRAINIE EMOCJI”

24 stycznia 2017 r. odbył się konkurs recytatorski pt. „W krainie emocji”, którego celem było doskonalenie umiejętności recytatorskich oraz aktorskich uczniów. Do konkursu zgłosiło się 30 uczestników, rozstrzygnięto go w trzech kategoriach wiekowych: klasy 0-I, II-III oraz  IV-VI.  

Dzieci recytowały wybrany przez siebie wiersz wspomagając się rekwizytami, stosowną mimiką, odpowiednią modulacją głosu, a także uzasadnionym strojem. Ocenie podlegały nie tylko opanowanie pamięciowe, ale także dykcja, modulacja głosu, tempo mówienia oraz ogólne wrażenie artystyczne. Po zaprezentowaniu się wszystkich recytatorów, jury wyłoniło następujących zwycięzców: 

I miejsce: Piotr Grzybowski, Karolina Przybylska, Jan Waciuta

II miejsce: Oliwia Gałczyńska, Nuria Gozalbo-Gągolewicz, Karolina Markiewicz

III miejsce:  Jagoda Bojanowska, Dominika Osóbka, Żaneta Kapuścińska

Wyróżnienia: Zuzanna Grzybowska, Szymon Koptoń. 

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


WIECZÓR POETYCKO-MUZYCZNY PT. „BOŻE NARODZENIE JEST W KAŻDYM Z NAS”

Okres Świąt Bożego Narodzenia jest szczególnie ważny w naszej kulturze. Święta te mają wyjątkowy, niepowtarzalny charakter. 

W świąteczną, magiczną atmosferę można było się przenieść podczas niezwykłego wieczoru poetycko-muzycznego pt. „Boże Narodzenie jest w każdym z nas”.  To widowisko świąteczne inspirowane poezją i kolędą, w reżyserii p. Justyny Uchrońskiej, odbyło się dnia 19 grudnia 2016 r. 

Dla licznie zgromadzonej publiczności nasi uczniowie przygotowali wiele niespodzianek muzycznych i artystycznych. Uroczysty wieczór rozpoczął się Tańcem Santa Claus w wykonaniu dziewczynek z grupy 3 C, przygotowanych pod kierunkiem p. Kingi Malantowicz. W programie znalazły się zarówno mało znane pastorałki, jak i te tradycyjne kolędy w nowych aranżacjach, m. in.: „Dzisiaj w Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” czy „Maleńka Miłość” w wykonaniu duetu przy akompaniamencie gitary i skrzypiec. Niemałą atrakcję stanowił też Taniec Śnieżynek do piosenki „Jingle Bell Rock”, który wywołał nieukrywany zachwyt publiczności.

Poezja o tematyce bożonarodzeniowej, kolędy, pastorałki oraz wspaniałe choreografie piosenek świątecznych stworzyły magiczny nastrój świąt. I chociaż do Wigilii pozostało jeszcze pięć dni, to w  ten poniedziałkowy wieczór panowała prawdziwie świąteczna atmosfera, a magia zbliżających się świąt sprawiła, że Boże Narodzenie zagrało w sercach wielu obecnych gości.

 

DZIELNICOWY KONKURS TECHNIK KOMPUTEROWYCH  PT. „ŚWIAT MOICH MARZEŃ”

24 listopada 2016 r. dzieci z naszej świetlicy wzięły udział w Dzielnicowym Konkursie Technik Komputerowych  pt.: „Świat moich marzeń”. Laureatkami zostały Magdalena Dobrzańska i Aleksandra Wiśniewska z grupy 3 C, które zostały przygotowane pod kierunkiem p. Kingi Malantowicz. Dziewczynki wykazały się umiejętnością korzystania z programu komputerowego Paint i wykonały pracę prezentującą świat, o jakim marzą. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. 

 

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

                                 NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Świetlica szkolna włączyła się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Z tej okazji Adam Mickiewicz i Mateusz Wójcik z grupy V,  pod opieką p. A. L. Szczyrby przygotowali lekcję historii pt. "Droga Polaków do wolności", w ramach cyklu zajęć edukacyjnych "Uczeń uczniowi nauczycielem".

Chłopcy przedstawili swoimi młodszym kolegom ze świetlicy historię Polski i dążenie Polaków do odzyskania niepodległości.

Wszyscy z zaciekawieniem oglądali przygotowane przez uczniów prezentacje multimedialne i wysłuchali przygotowanych referatów, a także wzięli udział w konkursie wiedzy podsumowującym zajęcia.


ODKRYWAMY ŚWIAT: MAURITIUS

Jak wyglądał ptak Dodo? Kto odkrył Mauritius? Częścią którego archipelagu jest ta wyspa? Tego i innych rzeczy mogły się nauczyć dzieci ze świetlicy z grupy IV i V, które dnia 21 X 2016 r uczestniczyły w wykładzie i pokazie slajdów pt. „Odkrywamy świat: Mauritius”.

To kolejny już raz, gdy dzieci mają możliwość poznawać różne kraje świata.

 Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Geografów Polskich i Przyjaciół Geografii dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.


STOWARZYSZENIE  ,,Z SIEDZIBĄ W WARSZAWIE”

21 X 2016 r. uczniowie ze świetlicy z grupy IV uczestniczyli w spotkaniu z p. Edytą Ołdak ze stowarzyszenia ,,Z Siedzibą w Warszawie”.

Celem spotkania było podsumowanie projektu i warsztatów ,,Nauki fizyczne i biologiczne w treningach kompetencji społecznych”, w których uczniowie uczestniczyli w roku szkolnym 2015/2016.

 Projekt jest poszukiwaniem interaktywnych i skutecznych metod treningów kompetencji społecznych dla uczniów (w tym uczniów z Zespołem Aspergera), w celu wyrównania szans edukacyjnych oraz podążaniem za specjalnymi potrzebami uczniów z ZA (czyt. Zespół Aspergera).

W nagrodę za uczestnictwo w warsztatach uczniowie otrzymali książki.

Projekt współfinansowany jest przez m.st. Warszawa.


 KONCERTOWY DZIEŃ NAUCZYCIELA 

Dzień Edukacji Narodowej to okazja do podziękowań i życzeń dla pedagogów, wyrażenia wdzięczności za ich codzienną pracę, troskę i poświęcenie. Tak też było w naszej świetlicy.

Dnia 12 października Nauczyciele zostali zaproszeni na specjalny koncert życzeń, który został przygotowany przez uczniów grupy 2 B pod kierunkiem pani Justyny Uchrońskiej.

Koncert był artystyczną ucztą zabarwioną dużą dawką humoru. W rolę konferansjerów wcieliły się Joanna Nosal oraz Weronika Smolarczyk, które w doskonały sposób zapowiadały poszczególne punkty programu oraz urozmaicały spotkanie ciekawymi anegdotami i żartami. 

Koncert życzeń był wyjątkowy. Każdy Nauczyciel otrzymał niepowtarzalne życzenia oraz muzyczny upominek. Nasi młodzi artyści swoimi wykonaniami dostarczyli zebranym gościom wielu wrażeń wizualnych i muzycznych. Część artystyczna dostarczyła wszystkim zaproszonym gościom niesamowitych wrażeń i mnóstwa radości. Po gromkich brawach dla artystów Nauczyciele zostali obdarowani przez uczniów słodkimi upominkami.

 

"BEZPIECZNEJ DROGI!"

Jeśli ktoś twierdzi, że bezpieczeństwo na drodze to temat tak nudny, że nikt i nic mu nie pomoże, to znaczy, że nie był w naszej świetlicy. 29 września spotkaliśmy się na corocznym, acz niezwykłym apelu pt. "Bezpiecznej drogi!".

O przepisach i znakach drogowych śpiewali i tańczyli nam uczniowie grupy II B, gościliśmy także      w pełni umundurowanego policjanta drogówki i jego wyjątkowo szykowną koleżankę  - nauczycielkę z grupy V wraz z gromadką uczniów.

            Spotkanie było również okazją do powitania w świetlicy nowych uczniów, którzy poza porcją niezwykle ważnych informacji, otrzymali próbkę talentu i fantazji  starszych kolegów i koleżanek oraz kreatywności nauczycieli - wychowawców.

O powodzeniu misji szerzenia ważkiej wiedzy w sposób efektowny i atrakcyjny świadczyły gromkie brawa oraz szerokie uśmiechy na twarzach naszej świetlicowej społeczności.


ROK SZKOLNY 2016/2017ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W ŚWIETLICY


Tegoroczne zakończenie roku szkolnego w naszej świetlicy przygotowali uczniowie
z grupy II B pod kierunkiem p. Kamila Zackiewicza. 

Występ artystyczny, wprowadzający w wakacyjny klimat, wzywał do podjęcia wysiłku dążenia do realizacji zamierzeń i celów: w lipcu i sierpniu niech będą to bezpieczne i udane wakacje, a we wrześniu – jak najlepsze wyniki w nauce.

Podczas spotkania można było zaśpiewać wakacyjne piosenki z akompaniamentem gitarowym licznego zespołu wokalno-instumentalnego, prowadzonego przez p. Justynę Uchrońską.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego w świetlicy była także doskonałą okazją do podziękowania rodzicom za współpracę oraz uhonorowaniem zasłużonych uczniów, którzy wyróżniali się bardzo dobrym zachowaniem oraz aktywnym udziałem w przedsięwzięciach artystycznych.

 Wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom i opiekunom życzymy samych bajkowych przygód podczas bezpiecznych i słonecznych wakacji.


Odkrywamy świat: Kuba

Jak nazywa się stolica Kuby? Jak nazywa się waluta kubańska? Jak nazywa się odkrywca Kuby? Tego i innych rzeczy mogły się nauczyć dzieci ze świetlicy z grupy V, IV i III, które 17 VI 2016 r uczestniczyły  w wykładzie i pokazie slajdów pt. Odkrywamy Wielkie Antyle: Kuba.  

To kolejny już raz, gdy dzieci mają możliwość poznawać różne kraje świata.

 Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Geografów Polskich i Przyjaciół Geografii dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.


PRZEDSTAWIENIE MUZYCZNE

„BAJKOWA LEKCJA Z PANEM KLEKSEM”

Dnia 15 czerwca br. w naszej świetlicy odbyło się przedstawienie muzyczne pt. „Bajkowa lekcja 

z Panem Kleksem”, zainspirowane powieścią Jana Brzechwy. Pan Kleks nadal prowadzi swoją Akademię, jednak z upływem czasu zaszła w niej rewolucyjna zmiana – naukę podejmują tu dziewczynki. Niezmienna jest cudowna i szalona postać Profesora Kleksa, w którą doskonale wcielił się uczeń grupy V – 

Mariusz Kijewski.

Największym atutem przedstawienia była grupa niezwykle uzdolnionych dzieci, które zadziwiająco dobrze śpiewają, tańczą, a u niektórych zdążył się już objawić ogromny talent aktorski.

Na scenie ciągle coś się działo. Młodzi artyści co chwilę zachwycali kolejnymi trikami, popisami wokalnymi, aktorskimi czy umiejętnościami tanecznymi, a wszystko wykonane było  z polotem i fantazją. Naszym wykonawcom nawet najtrudniejsze elementy przychodziły naturalnie i z łatwością, co daje im miano najlepszych musicalowych artystów w naszej świetlicy.

Mocną stroną przedstawienia była również muzyka. Wykorzystano tu kilka utworów
z filmowej adaptacji dzieła Brzechwy w reżyserii p. Justyny Uchrońskiej. Nie zabrakło też pięknych, wzruszających melodii i wielogłosowych harmonii wokalnych.

 „Bajkowa lekcja z Panem Kleksem” to niepowtarzalny mini musical, podczas którego licznie przybyli widzowie poczuli moc wrażeń i doznali niezapomnianych emocji.


KONKURS WIEDZY: „CO WIESZ O AKADEMII PANA KLEKSA?”


Gdzie Pan Kleks chował swoje piegi? Czym jest kleksografia i przędzenie liter?

Kim był Alojzy Kukuryk? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znają uczniowie naszej świetlicy. Dnia 6 czerwca br. mieli okazję zabłysnąć swoją wiedzą na konkursie 

„Co wiesz o Akademii Pana Kleksa?” Quiz składał się z dwóch kategorii wiekowych. 

Zwycięzcą grup młodszych została grupa 1a, z kolei grupa 2b okazała się najlepszą spośród grup starszych. Konkurs w czarodziejskiej atmosferze prowadzili uczniowie grupy V – Joanna Nosal i Jan Dankowski.

 Laureatom serdecznie  gratulujemy i życzymy mnóstwa kolorowych piegów.II Dzielnicowy Międzyszkolny Konkurs Savoir- Vivre ,,Z kulturą na co dzień”

Dzieci ze świetlicy z grupy IV i V uczestniczyły w dzielnicowym konkursie ,

,Z kulturą na co dzień” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 63 im. Zawiszy Czarnego w Warszawie.

W kategorii wiedza I miejsce zdobyła drużyna z gr V w składzie:  Matylda Godlewska, Sandra Flak, Joanna Nosal.

W kategorii prezentacja multimedialna I miejsce zdobyła Ewa Kabat z grupy IV,  a wyróżnienie Karolina Markiewicz (gr IV).

Uczniów przygotowywały wychowawczynie: p. Anita Lidia Szczyrba i Anna Kozłowska. Wszystkim serdecznie gratulujemy.


Nauki fizyczne i biologiczne  w treningach kompetencji społecznych.

13 i 20 maja dzieci ze świetlicy z grupy IV uczestniczyły w projekcie przygotowanym przez ,,Stowarzyszenie z siedzibą w Warszawie”  pt.: Nauki fizyczne i biologiczne w treningach kompetencji społecznych.

Celem warsztatów jest poszukiwanie interaktywnych i skutecznych metod  treningów kompetencji społecznych dla uczniów (w tym uczniów z Zespołem Aspergera), w celu wyrównania szans edukacyjnych oraz podążaniem za specjalnymi potrzebami uczniów z ZA .

Uczniowie pracowali po opieką dwuosobowego zespołu  złożonego z psychologa i pedagoga oraz specjalisty i eksperta w dziedzinie nauk ścisłych.

Rezultaty prac dzieci zostaną opracowane  w formie podręcznika w wersji elektronicznej i drukowanej oraz w formie warsztatów.

Projekt współfinansowany jest ze środków miasta stołecznego Warszawa.


Lekcja muzealna w Muzeum Powstania Warszawskiego  

Dnia 29 kwietnia 2016 r. uczniowie z grupy 1b i 1c uczestniczyli w lekcji muzealnej, podczas której mogli dowiedzieć się, czym jest muzeum, po co powstało i jakie pełni funkcje. Głównym pytaniem zajęć było pytanie: „Czym było Powstanie Warszawskie?”. W czasie lekcji uczniowie rozmawiali również o tym, czym jest wojna i co się wtedy dzieje. Poznali znaczenie biało – czerwonej opaski noszącej przez Powstańców, serce Muzeum (obelisk w kształcie wypalonego muru) oraz próbowali określić emocje towarzyszące wojennym wydarzeniom. Lekcja ta, w sposób przyjazny dziecku, zapewniła naszym najmłodszym uczniom solidną dawkę wiedzy o dziejach Powstania Warszawskiego i okresie II wojny światowej w Polsce.


DZIEŃ TAŃCA

27 kwietnia 2016 r. grupa II A roztańczyła całą świetlicę. Świętowaliśmy w tym czasie Międzynarodowy Dzień Tańca, który został ustanowiony dla zwrócenia uwagi na wszechstronność sztuki tańca oraz ze względu na to, że ludzie łączą się w pokoju i przyjaźni poprzez taniec. Podczas spotkania integracyjnego przedstawiono najważniejsze momenty w historii rozwoju tańca. Mogliśmy podziwiać zarówno tańce historyczne, dworskie, towarzyskie, różnych narodów, jak i tańce nowoczesne – dance show i hip hop. Zaprezentowane układy taneczne zostały przygotowane przez panią Kingę Malantowicz i panią Annę Kozłowską. W trakcie imprezy odbył się mini konkurs wiedzy na temat polskich tańców narodowych. Polegał on na odgadywaniu nazw tańców ludowych na podstawie słyszanej muzyki.  

Życzymy wszystkim, aby otworzyli się na taniec i rozpoczęli swoją przygodę z wybranym stylem tanecznym!


Spotkanie walentynkowe „Miłość niejedno ma imię..." 

Czy istnieje miłość i czym ona jest? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć nasi najmłodsi uczniowie z grupy 0, 1a i 1b podczas walentynkowego spotkania integracyjnego, przygotowanego pod kierunkiem p. Katarzyny Kot i  p. Justyny Uchrońskiej.

Było nastrojowo, muzycznie, tanecznie, wesoło i kolorowo. Piękne wiersze i piosenki z wielkim sercem wyśpiewane dla zgromadzonej publiczności wprowadziły wszystkich w świat miłości oczami dziecka. I chociaż miłości w żaden sposób nie udało nam się zdefiniować, dostrzegliśmy bardzo różne jej rodzaje i przejawy oraz przekonaliśmy się, że wszyscy jesteśmy wyjątkowi  i niepowtarzalni.

NAJLEPSZE  ŻYCZENIA DLA BABCI  I  DZIADKA

Mimo, iż styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym mroźnych dni, to są takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu – to Dzień Babi i Dziadka. Są to dni pełne uśmiechów, życzeń
i wzruszeń. Nie zapomnieli o tym uczniowie grupy 1 B, którzy dnia 21 stycznia 2016 roku przedstawili swoim Babciom i Dziadkom program artystycznym, przygotowany pod kierunkiem pań: Małgorzaty Łucyk
i Justyny Uchrońskiej. Były to wiersze, tańce i piosenki okolicznościowe związane tematycznie z tymże świętem.

Mali artyści z wielkim przejęciem odtwarzali swoje role, a szanowni goście z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które wiele wysiłku włożyły w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek oraz podziękować Dziadkom za ciepło, zrozumienie, cierpliwość i czas. Wręczyły swoim Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane laurki i  upominki oraz złożyły życzenia.

Program artystyczny zapewnił przybyłych gości o tym, że ich wnuczęta posiadają zdolności recytatorskie, wokalne, instrumentalne, taneczne i aktorskie. Czcigodni goście z radością, uśmiechem
i wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod swoim adresem, nie żałowali pochwał dla swoich wnuków i nagradzali ich gromkimi brawami.

Drogim Babciom i Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w dniu ich występu.

Mamy nadzieję, że wspólnie spędzone w naszej szkole chwile na długo pozostaną w pamięci zarówno uczniów, jak i ich uroczych gości.Muzeum Powstania Warszawskiego

18 stycznia 2016 roku dzieci z grupy świetlicowej numer 4 uczestniczyły w lekcji muzealnej w Muzeum Powstania Warszawskiego pt: Kim byli? Poznajemy bohaterów Powstania.
Głównym celem lekcji była charakterystyka postaw powstańczych. W czasie lekcji uczniowie odpowiadali na pytania: kim byli Powstańcy, co przeżywali, w jakich sytuacjach się znajdywali, poznawali bohaterów tamtych dni.

Lekcja odbyła się w Sali Małego Powstańca, ale dzieci miały możliwość zwiedzenie części ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.

W lekcji uczestniczył  powstaniec kombatant pan Janusz Walędzik, który przyjaźni się z uczniami z naszej szkoły.Świetlicowa Szopka Noworoczna

16 grudnia 2015 roku w naszej świetlicy odbyło się przedstawienie jasełkowe pt.
„ Świetlicowa Szopka Noworoczna”. Przygotowaniem scenariusza oraz uczniów grup II A, IV i V zajęły się p. Kinga Malantowicz i p. Anna Kozłowska. Tegoroczne jasełka były nietypowe, przygotowane z „przymrużeniem oka” oraz z lekką nutką humorystyczną.

Całe przedstawienie nawiązywało do współczesnych realiów. W szopce tradycyjnie spotkaliśmy Maryję, Józefa, dzieciątko oraz anioły. Było to również miejsce, do którego pielgrzymowały różne, znane nam grupy społeczne, zawodowe i etniczne. Każda osoba, która pojawiła się w przedstawieniu  przybyła do stajenki, aby złożyć dary lub ukoić swoje serce, czyli rozwiązać swój problem. Obok uczennicy, dyrektora szkoły i szóstoklasistek do stajenki dotarli dziennikarze, para zakochanych, kanibale, kibice Legii, członkowie nieznanego zespołu muzycznego oraz turyści, którzy zamiast do Belgii trafili przez przypadek
do Betlejem.


Warsztaty edukacyjne w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

 

Dnia 26 listopada grupa dzieci z naszej świetlicy wraz z opiekunami p. Renata Wasilewską oraz p. Katarzyną Wysocką uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych: "W świecie książek". Warsztaty te odbyły się w Muzeum Historii Żydów Polskich. Podczas zajęć dzieci zostały wprowadzone w świat książek: tych współczesnych, ale także tych dawnych. Oglądając wystawę muzealną, uczniowie dowiedzieli się, że pierwsze polskie drukarnie zakładali Żydzi  i że drukowali w nich książki w różnych językach i za pomocą różnych alfabetów. Dzieci poznały zasady działania prasy drukarskiej oraz same mogły wydrukować okładki starych ksiąg. Na koniec zajęć samodzielnie zaprojektowały okładkę książki, używając symboli ważnych dla kultury żydowskiej. Niewątpliwie poprzez uczestnictwo w warsztatach uczniowie mieli możliwość uczenia się tolerancji, otwartości na świat oraz akceptacji różnorodności kulturowej.  

Minimusical „Tajemniczy świat Pana Kleksa”


W dniu 25 listopada 2015 r. podczas spotkania integracyjnego w świetlicy gościliśmy wyjątkowe postaci: Pana Ambrożego Kleksa i jego przyjaciół z Akademii, którzy przenieśli nas do świata pełnego barwnych postaci, magii i poetyckiego humoru. Musicalowa część artystyczna została przygotowana na podstawie powieści Jana Brzechwy – autora, którego twórczość od kilku pokoleń swoją ponadczasową mądrością urzeka nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

Do magicznego świata Pana Kleksa, połączonego z muzyką, zaprosili nas uczniowie z grupy I B i IV, którzy - oprócz wspaniałego śpiewu - zaprezentowali doskonały taniec i wspaniałe sceny aktorskie, co daje im miano najlepszych musicalowych artystów w naszej szkole. 

Aranżacji i choreografii podjęła się pani Justyna Uchrońska, zaś scenografię stworzyła pani Katarzyna Wysocka.


Odkrywamy Japonię

Jak nazywa się tradycyjne ubranie kobiet w Japonii? Co to takiego jest ,,shinkansen”? Jak nazywa się japońska sztuka składania papieru?

Tego i innych rzeczy mogły się nauczyć dzieci z grupy IV i V ze świetlicy, które 26 X 2015 r. uczestniczyły  w wykładzie i pokazie slajdów pt. Japonia. To kolejny już raz, gdy uczniowie wraz ze Stowarzyszeniem Geografów Polskich i Przyjaciół Geografii  mają możliwość poznawać różne kraje świata. 

Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Geografów Polskich i Przyjaciół Geografii dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.


"DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ"

W przeddzień Święta Edukacji Narodowej w naszej świetlicy został przedstawiony humorystyczny program artystyczny pt. „Nauczyciele też przechodzą szkołę życia...”.

Było wesoło i spontanicznie. Spotkaniu towarzyszyło mnóstwo pozytywnych emocji. Uczennice z grupy 4 wcieliły się w role nauczycielek rozmawiających w pokoju nauczycielskim o swojej pracy. Dziewczyny w zabawny i bardzo realistyczny sposób opowiedziały o niełatwej i jakże odpowiedzialnej pracy belfra. Każdej scenie z życia szkoły towarzyszyła tematyczna piosenka wykonana przy akompaniamencie gitarowym młodych instrumentalistów, przygotowanych pod kierunkiem pani Justyny Uchrońskiej. 

Tego dnia nie zabrakło również muzycznych życzeń i pięknych laurek dla wszystkich Nauczycieli.


"Bezpieczna droga szkoły"

We wrześniu 2015 r. świetlicowa społeczność spotkała się przy okazji apelu na temat bezpieczeństwa w drodze do szkoły, który organizowała p. Anita Lidia Szczyrba  z najstarszą  - V gr. Nie był to jednak zwykły apel...

Uczniowie gr. IIA i V pod kierunkiem p. Kingi Malantowicz przygotowali fantastyczną oprawę taneczno - muzyczną dla "bajek drogowych" czytanych przez dziewczęta z gr. IV. Przepisy drogowe i zasady bezpieczeństwa zaklęto w piosenki,  bajki oraz festiwal świateł i odblasków (inicjatywa wsparta przez anonimową awarię prądu).

Na dodatek dzieci  z gr. IIA zaprezentowały genialny pokaz "mody bezpieczeństwa i higieny sportowej", nie zabrakło bowiem roweru, hulajnogi, deskorolek i rolek, a wszystko to w gustownych, kolorowych kaskach i ochraniaczach, oraz rzecz jasna - odblaskach.

Oprawę plastyczną uzupełnili z kolei uczniowie gr. IIB Galerię znaków drogowych wystawiał wychowawca grupy młodych artystów p. Kamil Zackiewicz.

Kolejny raz okazało się, że nawet poważny temat może być magicznie zaklęty przez wspólne chęci, pracę i dać wszystkim mnóstwo frajdy.

ROK SZKOLNY 2015/2016ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W ŚWIETLICY

We wtorek 23 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny, który obfitował w wiele wydarzeń artystycznych.

Uczniowie z grupy III B, przygotowani pod kierunkiem p. Justyny Uchrońskiej, zaprezentowali część artystyczną, podczas której można było przypomnieć
i utrwalić zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas letnich zabaw i wypoczynku w czasie wakacji. Nie zabrakło również wakacyjnych piosenek, śpiewanych przy akompaniamencie gitarowym.

Miłym momentem uroczystości było wręczenie orderów za wzorowe zachowanie i zaangażowanie w przedsięwzięcia artystyczne świetlicy. Podziękowania i nagrody odebrali też uczniowie, którzy osiągnęli spektakularne sukcesy w zawodach sportowych.

Na zakończenie pani kierownik świetlicy podziękowała uczniom i nauczycielom za wysiłek włożony w proces dydaktyczny, życzyła zebranym udanych, bezpiecznych i długich wakacji.Wyraziła też nadzieję, że czas odpoczynku pozwoli zregenerować siły i w następnym roku szkolnym – z jeszcze większą ochotą – na nowo podjąć trud pracy.

DZIEŃ RODZINY NA LUDOWO

9 czerwca 2015 r. w świetlicy odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Rodziny „Przy rodzinnym stole”. Była to niepowtarzalna okazja spotkania się z rodzinami wybranych regionów Polski: Śląska, Kurpi i Podlasia. Cały spektakl był przepełniony ludowymi przyśpiewkami, muzyką i tańcem. W dekoracji, rekwizytach, a przede wszystkim strojach ludowych można było dostrzec piękno polskiego folkloru. Złożone życzenia gwarą i wręczone rodzicom kwiaty doprowadziły widzów do wzruszenia.

Na zakończenie uroczystości zostały wręczone nagrody uczniom, którzy wzięli udział w quizie o regionach Polski.

Świetlicowy turniej ping- ponga


W ramach świetlicowego projektu ,,Szkoła w ruchu, to nie hasło, lecz styl życia” odbył się w marcu w świetlicy turniej ping – ponga zorganizowany przez wychowawców: Annę Kozłowską i Anitę Lidię Szczyrbę.

Rywalizacja odbyła się w dwóch kategoriach wiekowych: grupy 1-2 i grupy 3-6. Zainteresowanie turniejem było ogromne, dzieci rywalizowały w duchu zasad fair- play.

 

Zwycięzcami zostali: Jaś Nowacki ( z grupy 1 c) i Jan Nowakowski (grupa 4). Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki.


ŚWIETLICOWA SZTAFETA SPORTOWA

W dniach

11. i 12.03.2015 r. w naszej szkole odbyły się rozgrywki sportowe zorganizowane przez wychowawców świetlicy: Katarzynę Kot, Katarzynę Kubiś oraz Agnieszkę Marcinek. W sztafetach wzięli udział uczniowie klas 0 – I oraz klas II – III. Zapał i zainteresowanie dzieci było ogromne, wszyscy uczestniczyli w przygotowanych grach i zabawach. Nie liczyło się zajęte miejsce, tylko sportowa rywalizacja, gra fair – play i doping kibiców. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodki upominek.

DZIEŃ KOBIET W ŚWIETLICY


W dniu 6 marca 2015 roku w naszej świetlicy odbyło się spotkanie integracyjne poświęcone wszystkim Kobietom i Kobietkom. Uczniowie z grupy III B, przygotowani pod kierunkiem pani Justyny Uchrońskiej, przygotowali specjalne wydanie wiadomości z okazji Dnia Ósmego Marca. Po przedstawieniu wiadomości z kraju i ze świata, prognozie pogody oraz przeglądzie wiadomości sportowych, można było obejrzeć 2587 odcinek serialu "W rodzinnym kręgu”. Po reklamie – dla miłośników kina niemego – aktorzy zaprosili zebranych gości na filmowy, miłosny hit wszech czasów „Odnaleźć Miłość”, 

w którym zagrał sam Charlie Chaplin. Nie zabrakło też piosenek tematycznych, tj. „Być kobietą, być kobietą”, „Damą być”, „Gdzie ci mężczyźni?”, „Najpiękniejsza w klasie”, które w wykonaniu dziewczyn 

z gr. III B okazały się hitami tego niezwykłego dnia.

Na zakończenie chłopcy złożyli wszystkim Paniom i Dziewczynkom najlepsze życzenia, aby każdego dnia rozlewały swój czar, promieniały blaskiem swego piękna, czułości i wrażliwości.Zasady bezpiecznego obcowania z psem


23 lutego 2015 r. w naszej świetlicy odbyło się niezwykłe spotkanie, które miało na celu poszerzenie wiedzy dzieci na temat sposobów bezpiecznego zachowania w sytuacjach spotkania z nieznanym psem oraz prawidłowej opieki nad zwierzętami. Uczniowie otrzymali informacje, jak pies może zachować się w sytuacji dla niego stresującej i jak dziecko może uchronić się przed niebezpieczeństwem ze strony psa. Dzieci ćwiczyły pozycję obronną przed atakiem psa oraz przyswajały prawidłowe zachowania, które pozwalają na bezkonfliktową komunikację, nie stwarzającą zagrożenia.

Wizyta czworonogów sprawiła dzieciom wiele radości, a sztuczki zaprezentowane przez Śnieżkę i Saszę, pod czujnym okiem pani Sylwii i Joanny, wywołały ogromny uśmiech
na twarzach wszystkich uczestników. 

Spotkanie to z pewnością poszerzyło wiedzę i umiejętności dzieci dotyczące prawidłowego dotyku i bezpiecznego podejścia do psów w różnych sytuacjach.


WALENTYNKI

Walentynki to ulubione święto przyjaźni dzieci i młodzieży niemalże na całym świecie. Ludzie wysyłają sobie wówczas kartki walentynkowe. Również w naszej świetlicy nie zabrakło Poczty Walentynkowej, dzięki której każdy miał możliwość przesłania wybranej osobie Walentynki z wyrazami przyjaźni, koleżeństwa czy sympatii.

Z okazji tego święta dzieci z grupy 0A i 0B, pod kierunkiem pań: Katarzyny Kot i Katarzyny Kubiś, przygotowały program artystyczny pt. „Ktoś mnie pokochał...”, podczas którego młodzi aktorzy zaprezentowali romantyczne wiersze, scenki z życia zakochanych, a przede wszystkim ciekawy sposób wzbudzania przez chłopców sympatii dziewczyn. Zachwyt publiczności wzbudziły układy taneczne dziewczyn z grupy IC, II i III B do szlagierów muzycznych. Święto to dostarczyło uczniom uczęszczającym do naszej świetlicy dużo radości, zabawy i uśmiechu.Koncert kolęd i pastorałek  „KOLĘDA PŁYNIE Z WYSOKOŚCI”


16 grudnia 2014 r. w naszej świetlicy odbył się koncert kolęd i pastorałek pt. „Kolęda płynie z wysokości”, podczas którego magią dźwięków i słów można było przenieść się w świąteczną atmosferę. Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych. Koloryt i atmosfera świąt pozwalają nam oderwać się od codziennej rzeczywistości i dostrzec inne wymiary swego istnienia w czasie, zobaczyć piękno, wyrazić komuś wdzięczność czy doznać dobroci. Licznie przybyli goście mogli wysłuchać kolędy
i pastorałki w wykonaniu naszych uczniów. Koncert uatrakcyjnił występ zespołu tanecznego, który zaprezentował poloneza do kolędy „Bóg się rodzi”.

Na zakończenie uczniowie złożyli wszystkim przybyłym gościom ciepłe i serdeczne życzenie, aby zbliżające się święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok wniosły w Ich życie pokój i radość, a światło choinki zawsze oświetla codzienne życie i pozwala odnaleźć właściwą drogę.

 

Koncert był wspaniałą ucztą nie tylko muzyczną, ale także emocjonalną.


JESIENNA MODA

17 listopada 2014 roku odbyło się w świetlicy kolejne spotkanie integracyjne pt. ,,Jesienna moda”. Po letnich szaleństwach, ferii barw i festiwalowych pomysłach przyszedł czas, aby nieco ochłonąć i przejrzeć swoją szafę. Dlatego też dzieci z grupy 4 i 3 b pod kierunkiem p. Anny Kozłowskiej i Justyny Uchrońskiej przygotowały świetlicowy pokaz mody, aby pokazać swoim koleżanką i kolegą, co będzie modne w sezonie jesienno- zimowym. Podczas spotkania królowały kapelusze i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Pokaz podzielony był na dwie części. W pierwszej przedstawiono modę damską, a drugiej męską. Całość dopełniły występy taneczne oraz piosenki w wykonaniu dzieci z grupy 4 i 3 b.OSKAROWA GALA NAUCZYCIELSKA


Dnia 10 października 2014 r. w naszej świetlicy można było obejrzeć specjalne wydanie Wiadomości, które w całości było poświęcone Nauczycielom. Program artystyczny przygotowali uczniowie z grupy III B pod kierunkiem p. Justyny Uchrońskiej.
Widzowie mogli poznać najnowsze informacje z pokoi nauczycielskich, korytarzy szkolnych, sal lekcyjnych, świetlicowych oraz  plotkarskich kuluarów nauczycielskich.  

Nie zabrakło też życzeń i obietnic złożonych przez panią minister edukacji, informacji
o podwyżkach nauczycielskich pensji czy przepisu na Ucznia.

W trakcie Wiadomości miała miejsce relacja na żywo z Gali wręczenia Oskarów Nauczycielskich w naszej świetlicy. W ten sposób uczniowie w humorystyczny sposób uhonorowali swoich nauczycieli – wychowawców. Nagrody zostały rozdane w dziewięciu kategoriach: Mikrofon Roku, Żartowniś Roku, Luzak Roku, Złoty Wykładowca, Gorący Uśmiech, Bratnia Dusza, Złota Katarynka, Szwajcarski Zegarek, Oaza Spokoju.

Podczas gali pojawiło się kilka upominków muzycznych, takich jak utwór Wspomnienie w wykonaniu Mario Kijnaua, taniec ze wstęgą przy Koncercie na dwa świerszcze czy przebój na chandrę Smak i zapach pomarańczy z akompaniamentem gitarowym Oli, Gabrysi i Julki.

Spotkanie integracyjne było wspaniałą zabawą, w której uczestniczyli sami nauczyciele. W ciekawy i humorystyczny sposób pokazano, jak można bawić się w tak pięknym dniu Święta Edukacji Narodowej.


BEZPIECZNY UCZEŃ W DRODZE DO SZKOŁY

26 września 2014 r. uczniowie świetlicy wraz   z wychowawcami mieli okazję spotkać się na apelu poświęconym bezpieczeństwu w drodze do szkoły, organizowanym przez wychowawcę najstarszej grupy – Anitę Lidię Szczyrbę. Na miły początek odśpiewano wspólnie hymn świetlicy pt. „Życie jest piękne”, przy akompaniamencie klawiszowym
p. Justyny Uchrońskiej i gitarowym p. Anny Kozłowskiej.

Uczniowie grupy V przemawiali wierszem  i kostiumami do rozsądku oraz wyobraźni młodszych kolegów w kwestii poruszania się po drodze, zachowania w kontakcie
z nieznajomym. Przypomniano podstawowe zasady poruszania się pieszych po drodze oraz telefony alarmowe.

Grupa III b z pomocą pani wychowawczyni – Justyny Uchrońskiej ubrała przepisy drogowe  w muzykę i słowa, czego efektem była energetyczna kompozycja „Drogowy RAP”. Dzieci zaprezentowały także swoje talenty w tańcu z pomponami i piosence „Noś odblaski”.

Zawarta w spotkaniu integracyjnym artystyczna kompilacja muzyki, słowa, obrazu
i ruchu przypadła do gustu zebranej publiczności, sukces imprezy przywodzi do przekonania, że bezpieczeństwo  i przepisy nie muszą być nudne.


ROK SZKOLNY 2014/2015


 


Reklama:klimatyzacja