24.03.2019.
Szkoła Podstawowa nr 26 im. Mirosława Biernackiego uhonorowana tytułem WAWA BOHATEROM

W dniu  8 października  2018 r. w  Teatrze Stanisławowskim w warszawskich  Łazienkach  odbyła się uroczysta Gala podczas której po raz pierwszy przyznano  Nagrody WAWA BOHATEROM. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom, organizacjom oraz instytucjom  za działania na rzecz kombatantów, a szczególnie Powstańców Warszawskich.

W tym roku do Nagrody WAWA BOHATEROM nominowani byli : Fundacja ART, Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, Fundacja Pomocy Potrzebującym, Fundacja Sensoria i Fundacja Rossa, Komitet ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku, Korporacja Sawa Taxi, Ochotniczy Korpus Opiekuńczy PCK, Stowarzyszenie Grupa Historyczno-Edukacyjna "Szare Szeregi", Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław", Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich oraz Fundacja Cultura Memoriae, Stowarzyszenie Paczka dla Bohatera, Szkoła Podstawowa im. M. Biernackiego w Warszawie, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, wolontariat pracowniczy warszawskich oddziałów banku PKO BP, Zespół Szkół im. M. Konarskiego w Warszawie.

Laureata WAWA BOHATEROM wyłoniła  w głosowaniu Kapituła Nagrody, w której skład wchodzili:

·         Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu

·         Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej

·         Zbigniew Ścibor-Rylski, Prezes Związku Powstańców Warszawskich

·         Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

·         Leszek Żukowski, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

·         Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego

·         Zbigniew Wawer, Dyrektor Łazienek Królewskich w Warszawie

·         Tadeusz Deszkiewicz, Doradca Prezydenta RP,  Prezes RdC

·         Jacek Kurski, Prezes TVP

·         Rafał Kotomski, Dyrektor TVP3 Warszawa

Szkoła Podstawowa nr 26  otrzymała Nagrodę za kompleksowe wsparcie i opiekę nad powstańcami warszawskimi,  a szczególnie za pomoc p. Januszowi Walędzikowi ze Zgrupowania AK Chrobry II . Serdeczne podziękowania dla uczniów klasy ósmej c.