18.08.2018.
"Wolskie dzieci przeciwko przemocy domowej"

ImageSzkoła Podstawowa Nr 26 w Warszawie przystąpiła do kampanii:
„Wolskie dzieci przeciwko przemocy domowej. Czy przemoc domowa może być sekretem lub tajemnicą?”,
której autorką  jest Pani mł. asp. Agnieszka Makowska z Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV.
Przez wiele dni uczniowie pod kierunkiem nauczycieli i wychowawców przygotowywali się do manifestacji. Uczestniczyli w lekcjach wychowawczych, które podejmowały temat przemocy domowej,  przygotowywali transparenty, plakaty, hasła i krótkie scenki dramowe.

28 listopada uczniowie zaprezentowali krótkie scenki zawierające elementy dramy, działań plastycznych i muzycznych zaproszonym gościom i rodzicom. Prezentacje prowadziła pani Irena Pych, a o oprawę muzyczną zadbała pani Małgorzata Dębińska. W imieniu uczniów „Apel Dzieci” wygłosiła uczennica klasy IV a, Karolinka Bednarzak.
Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz Dzielnicy Wola –  Pan Burmistrz Marek Andruk, Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Pani Mariola Zielińska i Inspektor Pani Joanna Posielska, przedstawiciele Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV – Z-ca Komendanta  nadkom. Mariusz Oniszczuk, oficer prasowy asp. sztab. Krzysztof Nowak, mł. asp. Agnieszka Makowska, przedstawiciel  Związku Zawodowego „Solidarność” Pani Barbara Zylm, reprezentujący Stowarzyszenie AK Chrobry II Pan Przewodniczący Jerzy Zakrzewski i Pan Janusz Walędzik oraz dyrektorzy i pedagodzy wolskich placówek oświatowych.
Uwieńczeniem protestu wobec przemocy domowej była uliczna manifestacja. Uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście przemaszerowali ulicami Woli głośno wyrażając swoją niezgodę na przemoc. Manifestanci skandowali hasła: „Chcemy domu bez przemocy!” i „Dzieci nie ryby – prawo do mówienia mają!”. Mamy nadzieję, że udział naszej szkoły w tej kampanii przyczyni się do zmiany postaw społecznych wobec przemocy i budowania pożądanych społecznie zachowań.