24.03.2019.
Wycieczka do NBP

W piątek 9 listopada br.  klasy IV „b” i IV „c” pod opieką wychowawców wybrały się
na wycieczkę do Narodowego Banku Polskiego. Dzieci miały okazję, aby z bliska zobaczyć czym zajmują się pracownicy  tej instytucji oraz jakie zadania ma do spełnienia ta ważna
dla kraju placówka.

Najpierw pani przewodnik zapoznała nas z krótką historią pieniądza na świecie i w Polsce, następnie przedstawiła rolę i funkcję NBP. Wyposażeni w taką niezbędną wiedzę wyruszyłyśmy dalej. Zwiedzanie pomieszczeń bankowych rozpoczęliśmy od biblioteki ,
w której mieszczą się ogromne zbiory książek i gazet branżowych. Następnie udaliśmy się
do sali, gdzie znajduje się bogata i bardzo ciekawa kolekcja monet . Zaprezentowane monety to dawne środki płatnicze o różnych nominałach oraz monety okolicznościowe. Obejrzeliśmy również wystawę numizmatyczną poświęconą Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

 Podczas naszej wizyty w NBP mieliśmy okazje do zapoznania się z metodami sortowania monet w banku , sposobami rozpoznawania banknotów fałszywych. Odbyliśmy  błyskawiczne szkolenie jak można rozpoznać  prawdziwość banknotów, przyglądaliśmy się zabezpieczeniom, znakom wodnym, badaliśmy fakturę banknotu w wybranych miejscach. Zdobyta wiedza na pewno przyda nam się w przyszłość . Na koniec każdy mógł wymienić 2 zł na monetę okolicznościową . 

Wycieczka ta bardzo nam się podobała jak również wzbogaciła naszą wiedzę z zakresu bankowości i przedsiębiorczości. Zajęcia edukacyjne w NBP dostarczyły nam cennych informacji o historii BANKU CENTRALNEGO w POLSCE, jego zadaniach i roli w systemie bankowym oraz o historii powstania pieniądza na świecie i w Polsce.

 


Reklama:klimatyzacja