19.06.2018.
Ku czci Żołnierzy Wyklętych 1944-1956 - spotkanie z Żołnierzami AK

1 marca 2013 obchodzony jest Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Z tej okazji zaprosiliśmy do naszej szkoły przedstawicieli Zgrupowania Chrobry II. Kombatanci w rozmowie z uczniami klas 6 opowiedzieli o żołnierzach, uczestnikach walk o całkowitą niepodległość naszej Ojczyzny w latach 1944-1956.

Bohaterowie podziemia antykomunistycznego, dla których wolność przyniesiona na ostrzach sowieckich /radzieckich / bagnetów była tylko zamianą jednego okupanta Polski / III Rzeszy w latach 1939-1945,  na drugiego / ZSRR .  Żołnierze m.in AK przelewali krew w walce i oczekiwali wolności dla naszej Ojczyzny.

Panowie Jerzy Zakrzewski i Janusz Walędzik / były uczeń naszej szkoły w latach  /1926-1944 / opowiedzieli dzieciom o sowieckich łagrach, gdzie Polacy umierali z głodu, chorób i od  katorżniczej pracy. Przybliżyli uczniom metody represji i prześladowań stosowanych na AK-owcach przez polską służbę bezpieczeństwa w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX w.

Kombatanci bardzo chętnie odpowiadali na pytania dzieci m.in. dotyczące codziennego życia w okupowanej Polsce, Warszawie, o walce z Niemcami podczas Powstania 1944, także o trudnych czasach PRL.  Panowie bardzo wysoko ocenili poziom merytoryczny pytań jakie zadali nasi uczniowie.

Jesteśmy dumni, iż w naszej szkole od wielu kultywujemy tradycje patriotyczne i wychowujemy dzieci w duchu poszanowania dla Kombatantów, Powstańców i tragicznej historii naszego kraju.  Kontakt z byłymi  Żołnierzami AK  łączy pokolenia i pozytywnie wpływa na wychowanie młodych ludzi.

Kombatanci przyjęli zaproszenie na kolejne spotkanie z dziećmi  m.in. z okazji zbliżającej się kolejnej rocznicy wybuchu Powstania 1944.