17.01.2019.
Wizyta Minister Edukacji
14 października 2013r. w Dniu Edukacji Narodowej minister edukacji Krystyna Szumilas spotkała się z nauczycielami, pracownikami  oraz uczniami Szkoły Podstawowej nr 26 im. Mirosława Biernackiego.

Minister edukacji oprowadził po szkole dyrektor placówki Paweł Prusik, który opowiadał o wieloletniej historii szkoły oraz o projektach i osiągnięciach edukacyjnych.

Jej patron, Mirosław Biernacki był kapralem  i uczestnikiem Powstania Warszawskiego, dowódcą placówki u zbiegu ulic Siennej  i Towarowe, do końca powstania bronionej przez polskie oddziały. Historia i tradycje powstańcze  odgrywają  szczególną rolę w kształtowaniu  postaw obywatelskich i wychowaniu młodego pokolenia, także w wystroju szkoły- ściany w korytarzach historycznych udekorowane są malowidłami, przedstawiającymi  sceny batalistyczne i  walczących powstańców. Pani minister podkreśliła, iż po raz pierwszy odwiedza szkołę o tak specyficznym wystroju i estetyce.

Krystyna Szumilas  obserwowała uczniów z  oddziałów  sportowych podczas odbywających się zajęć.  Pracującym nauczycielom  wychowania fizycznego  wręczyła kwiaty  z okazji  ich święta. Spotkała się także z kombatantami ze Zgrupowania  AK Chrobry II, byłymi uczniami szkoły, którzy dziś prowadzą w niej gościnne lekcje historii, opowiadając o powstaniu warszawskim i II wojnie światowej. "To bardzo ważne dla dzieci, że może uczestniczyć w lekcjach, prowadzonych przez uczestników tych zdarzeń. Dzięki temu zapamiętają więcej i bardziej ich to poruszy, niż gdyby czytali o tym w podręcznikach. Dzieci najlepiej zapamiętują to, co widzą. Osobiste przekazanie doświadczeń jest niezwykle ważne" -  skomentowała minister.

Minister odznaczyła dyrektora szkoły Pawła Prusika Medalem Komisji Edukacji Narodowej  za "szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania". Rozmawiając z nauczycielami, K. Szumilas dzieliła się  własnymi doświadczeniami z pracy pedagogicznej. Podkreślała wagę działalności  nauczycieli: "Spotykacie się państwo z uczniami nie tylko w trakcie godzin lekcyjnych, ale także oddajecie im swój czas po zajęciach, gdy ich rodzice pracują. To ważne, szczególnie teraz, gdy wprowadzamy do szkół młodsze dzieci" – powiedziała dziękując pedagogom za ich codzienny wkład i zaangażowanie w  proces edukacyjny.

Minister  odwiedziła po uroczystości ślubowania  tegorocznych "pierwszoklasistów", którzy otrzymali od niej w prezencie skakanki, następnie pozowała z najmłodszymi uczniami i  ich rodzicami do wspólnej fotografii. Minister przekazała w prezencie na rzecz całej społeczności uczniowskiej  lunetę .