21.08.2018.
KRÓLIK Z KAPELUSZA CZYLI CZARNY NA SREBRNYM EKRANIE

Dnia 11 marca 2014r. klasy: V a,b,c oraz IV a, uczestniczyły w lekcji filmowej na temat  historii efektów specjalnych w filmie.

Pierwsza część spotkania miała charakter multimedialnych prezentacji przeplatanych wykładami prowadzącego; w drugiej części uczniowie obejrzeli film pt.: "Wyspa Nim" w reż. Jennifer Flackett i Marka Levina.

Rzeczywiście lekcja była niesamowita. Uczniowie poznali tajniki pierwszych fotomontaży - nakładanie obrazów, znikanie, "duchy"; tricki scenograficzne używane by przenieść widza w inne miejsce lub wyczarować pożądany ruch czy zjawiska; niesamowite, wręcz kaskaderskie umiejętności aktorów tworzących pierwsze filmy; słynne sceny pościgów czy wspinaczki po budynkach bez zabezpieczeń, a także współczesne techniki, których używa się by osiągnąć efekty specjalne.

Po tak interesującej lekcji, z przyjemnością odkrywaliśmy efekty specjalne w praktyce, oglądając film o tajemniczej wyspie.

"Nim's Island" to bardzo specyficzna wyspa, której prawa stanowione są przez wyobraźnię małej dziewczynki. Bohaterka zafascynowana jest książkami opowiadającymi o wielkim poszukiwaczu przygód - Alexie Roverze. Pewnego dnia ojciec Nim w tajemniczych okolicznościach znika po wypłynięciu w morze swoją łodzią i osamotniona dziewczynka stara się skontaktować ze światem w poszukiwaniu pomocy. Zamiast tego udaje jej się nawiązać kontakt z autorką swojej ulubionej książki. Teraz wspólnie przy użyciu sprytu i odwagi Alexa Rovera będą musiały stawić czoła magicznej wyspie" (Opis filmu pochodzi ze strony internetowej dystrybutora).

Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili, że kino to również ciekawe miejsce na naukę i że z niecierpliwością czekają na kolejną lekcję filmową.