18.08.2018.
"KRAWIEC NITECZKA" na otwarcie sezonu TEATRU TVP NA ŻYWO!
12 września (piątek) uczniowie klas: VIa, IVc, IIIb, IIa, Ic mieli okazję obejrzeć transmisję spektaklu dla dzieci pt. : "Krawiec Niteczka", a to wszystko dzięki wspaniale wyposażonym naszym pracowniom w tablice multimedialne i łącza internetowe! Sceniczna wersja pięknej, poetyckiej opowieści Kornela Makuszyńskiego (w oryginale noszącej nieco dłuższy tytuł: ?O tym, jak krawiec pan Niteczka został królem?), którą zaproponował teatrowi Zbigniew Głowacki, autor sztuki i reżyser spektaklu, adresowana była do młodszych dzieci. Pan Niteczka, ceniony krawiec z miasteczka Tajdarajda, pewnego dnia ? za sprawą olśnienia ? zostaje poetą. Niestety od tej pory uszyte przez niego ubrania może i mają w sobie coś z poezji, ale nie nadają się do noszenia. Oburzony Burmistrz wyrzuca nieszczęśnika z miasta; Niteczka rusza w świat. Po drodze zaprzyjaźnia się Strachem na wróble i odtąd wędrują już razem na spotkanie z przygodą. Po kilku zabawnych, ale i niebezpiecznych zdarzeniach trafiają do zalanego deszczem Pacanowa, w którym od dawna pada i pada bez końca. Niteczka przywraca mieszkańcom słońce, zgrabnie łatając dziurę w niebie, a w nagrodę otrzymuje tron i rękę królewny. Świetne, charakterystyczne lalki, oryginalne kostiumy i bardzo ciekawą plastycznie przestrzeń, w której jest miejsce na przenikające się plany, aktorski i lalkowy, zaprojektowała słowacka scenografka, Eva Farkašová, znana doskonale polskiej publiczności, podobnie jak czeski kompozytor, Pavel Helebrand, którego muzyka zawsze podbija serca widzów. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spektakle.