20.08.2018.
Opowieść o Żydach polskich - lekcja historii na żywo
W czwartek, 23 października 2014r uczniowie klas szóstych mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii transmitowanej bezpośrednio z wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zajęcia dla szkół podstawowych poprowadzili bracia Tkacz, którzy zagrali w filmie Biegnij, chłopcze, biegnij. Aktorzy opowiedzieli o obyczajowości oraz kulturze Żydów. Zostały przygotowane w związku z planowanym na 28 października 2014 oficjalnym otwarciem wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Wystawa będzie jedyną na świecie ekspozycją opowiadającą o 1000-letniej historii Żydów polskich. W ośmiu galeriach ukaże fascynujące dzieje społeczności żydowskiej w naszym kraju. W trakcie lekcji uczniowie poznali wystawę: przenieśli się do XVI-wiecznego Krakowa, stanęli pod zdobnym sklepieniem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu i trafili na zatłoczoną ulicę międzywojennej Warszawy. Warto poznawać różne kultury i tradycje. Dopiero, gdy wyruszymy z domu zaczynamy zdawać sobie sprawę, jak względne i diametralnie różne są ludzkie zachowana i przyzwyczajenia. Kultura decyduje o podejściu do najprostszych codziennych sytuacji, różnym statusie płci, czy wreszcie o tym, co jest akceptowane, a co nie. Odmienność spotyka nas dziś na każdym kroku. Początkowo dzieci jej nie dostrzegają, później często piętnują, a czasem stają się nieśmiałe z powodu własnej odmienności. Lekcja tolerancji przyda się więc w każdej sytuacji, a różnice współistnieją z podobieństwami, o których czasem zdarza nam się zapomnieć.