19.08.2018.
Galop 44
Dwaj bracia, Dwa światy, Jedno powstanie... Mikołaj w przedziwny sposób trafia ze współczesnej Warszawy w sam wir dramatycznych wydarzeń Powstania Warszawskiego. Jego starszy brat Wojtek decyduje się na podróż, aby wydostać brata z powrotem. W walczącej Warszawie chłopcy poznają na przemian smak zwycięstwa i gorycz porażki, dowiadują się, czym jest męstwo, prawdziwa przyjaźń i wielka miłość. 4 listopada 2014 roku uczniowie klas szóstych uczestniczyli w spotkaniu z autorka książki "Galop 44" p. Moniką Kowaleczko-Szumowska. Spotkanie odbyło się w niezwykłym miejscu, bo w sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego. "Galop 44" to swoiste połączenie powieści młodzieżowej, sensacji, fantastyki z dużą dozą polskiej historii. Autorka w książce dla młodzieży przemyciła mnóstwo faktów historycznych dotyczących Powstania Warszawskiego. P. Monika Kowaleczko- Szumowska opowiadała o samym tworzeniu książki i fascynacji jaką dla niej są wspomnienia powstańców, dlatego dużą czasu przy tworzeniu książki spędziła w Archiwum Historii Mówionej w Muzeum Powstania Warszawskiego. Po spotkaniu odbyły się warsztaty historyczne Dzieci zakupiły książki oraz otrzymały autografy od autorki.