19.08.2018.
Jubileusz 25- lecia nadania imienia

20 marca 2015 r. Szkoła Podstawowa nr 26 przy ulicy Miedzianej 8 uroczyście uczciła rocznicę  25–lecia nadania imienia Mirosława Biernackiego.

Mirosław Biernacki pseudonim ,,Generał” to jeden z najmłodszych dowódców podczas Powstania Warszawskiego. Walczył  w  Zgrupowaniu Chrobry II. Nierozerwalnie związany był z naszą dzielnicą, tu mieszkał i tu zginął ponad 70 lat temu.

Był dowódcą placówki u zbiegu ul. Siennej i Towarowej, która do końca powstania była broniona przez polskie oddziały. Mirosław Biernacki został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych (drugi raz pośmiertnie 31 sierpnia 1944). Został śmiertelnie ranny w dniu 30 sierpnia 1944 roku.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością m.in. Przewodnicząca Komisji Edukacji i Rodziny m.st. Warszawy – Małgorzata Żuber - Zielicz, radny Dzielnicy Wola – Kamil Giemza,  członkowie Zarządu Dzielnicy Wola – Burmistrz Dzielnicy Krzysztof Strzałkowski,  zastępca Burmistrza Dzielnicy – Grażyna Orzechowska – Mikulska, a także rodzina Patrona, przedstawiciele Parafii św. ojca A. Orione,  związków  wyznaniowych, zawodowych, Kombatanci ze Zgrupowania Chrobry II , dyrektorzy szkół,  bibliotek, domu dziecka,  MOS – Wola, fundatorzy i darczyńcy – m.in. Towarzystwo Inter – Risk oraz byli dyrektorzy i nauczyciele. Podczas uroczystości Burmistrz Dzielnicy – Krzysztof Strzałkowski wręczył  nagrody uczniom wolskich szkół podstawowych , którzy zostali laureatami kolejnej edycji polonistycznego konkursu dzielnicowego – Prozy i poezji powstańczej  1944.

Po oficjalnej części odbył się  spektakl przygotowany przez nauczycieli i uczniów  opowiadający o  poległych  oraz o tych, którzy przeżyli  koszmar powstań narodowych , dwóch wojen światowych  i  trudny  czas powojenny. Poziom merytoryczny, profesjonalizm młodych artystów oraz walory artystyczne przedstawienia ocenione zostały przez gości bardzo wysoko.