19.03.2019.
St. Patrick's Day
17 marca w naszej szkole, zgodnie z irlandzką tradycją, w strojach uczniów i nauczycieli dominował kolor zielony. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę (shamrock) przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi.

Według legendy św. Patryk wykorzystywał tę roślinę aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. W naszej szkole można było również spotkać Leprechauna, czyli małego skrzata z garnkiem złota.

Święty Patryk jest patronem Irlandii. Urodził się około 385-389 r.n.e w Brytanii. Za młodu został porwany i sprzedany do niewoli w Irlandii, gdzie pracował jako pasterz.  Po sześciu latach udało mu się uciec do Galii. Wkrótce potem przyjął święcenia kapłańskie. W 432 r. powrócił do Irlandii jako biskup misyjny. Zasłynął wieloma cudami (uważa się, że uwolnił Irlandię od plagi węży). Pod koniec życia dokonał chrztu kraju. 17 marca jest uważany za dzień śmierci św. Patryka, stąd tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania. W tym dniu Irlandczycy w wielu miastach organizują parady i festyny. Największa parada organizowana jest corocznie w stolicy Irlandii Dublinie.

Dziękujęmy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w zabawie.

Dziękujemy uczniom klas III i IV za przygotowanie prac plastycznych na gazetkę okolicznościową.