19.08.2018.
Lekki tornister 2015
10 września 2015r. obchodziliśmy po raz szósty  w naszej szkole „ Dzień Lekkiego Tornistra”.

Celem akcji jest uświadomienie dzieciom oraz rodzicom jakie skutki zdrowotne może mieć nadmierne obciążanie kręgosłupa i niewłaściwe noszenie tornistra. Przypomnieliśmy o wprowadzonych rozwiązaniach umożliwiających na przykład pozostawianie w szkole przyborów szkolnych. Służyć temu mogą szafki w szatni, szuflady i półki w każdej sali lekcyjnej. Nic jednak nie zastąpi czujności rodzica posiadającego odpowiednią wiedzę. Dlatego należy znać kilka podstawowych zasad jakimi należy się kierować przy wyborze i użytkowaniu szkolnego plecaka.

1.Bardzo ważne jest to, aby tornister był lekki.

2. Należy zwrócić uwagę na szelki w jakie wyposażony jest plecak. Koniecznie powinny być szerokie, aby nie wbijały się w ciało. Ważne jest zwrócenie uwagi na możliwość ich regulowania, które musi pozwalać na takie dostosowanie długości szelek, aby swobodnie można było wkładać i zdejmować plecak.

3. Dziecko powinno wiedzieć co mu grozi jeśli nie będzie nosiło tornistra w sposób prawidłowy, czyli na obu ramionach równocześnie. Noszenie tylko na jednym ramieniu może spowodować asymetrię mięśniową.

4. Warto wykorzystywać wszystkie przegrody i kieszenie tornistra. Według Instytutu Matki i Dziecka ciężar powinien być rozmieszczony "symetrycznie do pionowej osi ciała". Najcięższe przedmioty powinny być jak najbliżej pleców oraz środka plecaka. Należy również zwrócić uwagę, czy zapakowany w pełni plecak swoją waga nie przekracza 10-15% masy ciała małego ucznia.

Wszystkie powyższe informacje zostały przekazane uczniom w sposób łatwy i przyjemny podczas spotkań dla klas IV-VI i I-III. W klasach starszych uczniowie prezentowali scenki i ważyli tornistry. Uczniowie z klas młodszych obejrzeli inscenizację w wykonaniu klasy 2c pt. „Lekki tornister pełen uśmiechów”. Mamy nadzieję, że teraz uczniowie z naszej szkoły rozumieją, że ważne jest prawidłowe pakowanie tornistra i właściwe go noszenie.

.