23.10.2018.
,,Tu powstała Polska- Chrzest Polski

Od 14 do 17 września 2016 roku laureaci ogólnopolskiego konkursu historycznego ,,Tu powstała Polska- Chrzest Polski” przebywali w Gnieźnie. Do pierwszej stolicy Polski przyjechali uczniowie z 5 szkół z Polski w tym ze Szkoły Podstawowej nr 26 im. Mirosława Biernackiego w Warszawie, którzy w tym konkursie zajęli drugie miejsce.

Pierwszego dnia laureaci spotkali się w Ogrodzie Wyobraźni w Gnieźnie. Tam rozpoczął się wieczór integracyjny w którym uczestniczyła Beata Tarczyńska -starosta Powiatu Gnieźnieńskiego

Kolejnego dnia laureaci zwiedzali Katedrę Gnieźnieńską, uczestniczyli w warsztatach w Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz odwiedzili Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Następny dzień przyniósł kolejne atrakcję. Uczniowie spotkali się z Prymasem Polski           Abp. Wojciechem Polakiem. „Pamiętajcie o swoich korzeniach, bo w nich zapisana jest nie tylko nasza przeszłość, ale i przyszłość” – prosił uczniów Prymas Polski.

Następnie wspólna inauguracja gry turystycznej w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, spotkanie ze Starostą Powiatu Gnieźnieńskiego- wręczenie nagród oraz wizyta w Grodzie Pobiedziska i strzelanie z Trebusza - jednej z najbardziej groźnych średniowiecznych machin oblężniczych.  Na końcu wspólne pożegnalne ognisko.

To były niezapomniane  dni!