19.01.2019.
Warsztaty językowe AIESEC
Już po raz piąty nasza szkoła miała zaszczyt powitać studentów z organizacji AIESEC. Tym razem pod hasłem KIDSPEK 2016 poznaliśmy kulturę i tradycję Rumunii oraz Kostaryki.
Dzięki dwojgu wspaniałym ludziom: Denis i Estebanowi mogliśmy przenieść się maleńkiego kraju, gdzie ma zimy oraz poznać mroczną tajemnicę Drakuli.
Wolontariusze z wielkim zapałem oraz charyzmą opowiadali nam o ciekawostkach dotyczących miejsc w których przebywają na co dzień. Dowiedzieliśmy się, że w Kostaryce nie ma wojska, piwnic, a dzieci obowiązkowo uczą się języka angielskiego w wymiarze...uwaga...15 godzin tygodniowo. W tym maleńkim kraju funkcjonują także sierocińce dla... leniwców. Wiedzieliście, że wykąpanego leniwca suszy się jak pranie na sznurku? :-)
Z kolei Denis zabrała nas w podróż po zamkach Transylwanii. Okazało się, że znany z bajki hotel Transylwania naprawdę istnieje, ale jego właściciel to już tylko wytwór wyobraźni. Dowiedzieliśmy się także wiele o ludowych tradycjach zarówno tych, świeckich jak i religijnych. Uczyliśmy się tańczyć, oglądaliśmy rumuńskie plastikowe pieniądze oraz próbowaliśmy mówić po rumuńsku.
W ostatni dzień zajęć klasa 6a przygotowała poczęstunek dla naszych gości. Na stole królowały potrawy kuchni polskiej. Był śledź w oleju, pierogi, flaki, oscypek oraz tradycyjny sernik. Zdecydowanym zwycięzcą były pierogi :)
Na zakończenie nasi goście poczuli smak sportowej adrenaliny próbując swoich sił w skokach na trampolinie. Stwierdzili, że jesteśmy jedyni w swoim rodzaju robiąc, takie cuda w powietrzu.
Warsztaty kulturalno- językowe to nie tylko szansa na przybliżenie uczniom krajów, które są raczej "egzotyczne", ale także możliwość rozwijania umiejętności językowych. Liczymy, że w przyszłym roku również poznamy kogoś nowego, kto wie, być może z jeszcze bardziej dalekiego zakątka naszej planety?