19.03.2019.
Klasy 2 b i 3 c na wycieczce przy GROBIE NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA
We wtorek 15 listopada zaraz po Święcie Niepodległości wybraliśmy się na patriotyczną wycieczkę. Naszym celem było poznanie historii Grobu Nieznanego Żołnierza. To ważne miejsce w stolicy - nasz symbol narodowy.

Tutaj odbywają się parady wojskowe, obchodzone są najważniejsze święta i uroczystości państwowe od 1925 roku, gdy pod arkadami pałacu Saskiego złożono ciało nieznanego żołnierza poległego za Ojczyznę. Grób przetrwał do 1944 r., kiedy to podzielił los Warszawy. Pałac Saski wraz z kolumnadą został zniszczony. Po wojnie Grób Nieznanego Żołnierza pozostał jako fragment okaleczonej kolumnady dawnego pałacu. Miejsce to otoczone jest szacunkiem i czcią.

       O godzinie 10.00 uczestniczyliśmy w odprawie warty, a delegacje klasowe złożyły na płycie Grobu wiązanki kwiatów. Następnie udaliśmy się do sali tradycji Dowództwa Garnizonu Warszawa, aby obejrzeć zgromadzone tam eksponaty. Mogliśmy zobaczyć pamiątkowe księgi, do których wpisywały się delegacje i ważne osoby z innych państw składające wieńce i wiązanki kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza, min, królowa brytyjska Elżbieta II. Zaciekawiły nas odznaczenia i medale oraz wojskowe czapki, które mogliśmy przymierzać. To była pouczająca lekcja historii i patriotyzmu.

 


Reklama:klimatyzacja