21.01.2019.
Kartka dla Weterana
W poniedziałek 27 marca w Pałacu Prezydenckim dzieci z naszej szkoły i innych warszawskich szkół przygotowywały kartki z życzeniami wielkanocnymi  dla weteranów mieszkających w Kanadzie.

Imienne kartki trafią do Domu Seniora w Montrealu, gdzie obecnie przebywa 126 pensjonariuszy; w większości są to Polacy i osoby polskiego pochodzenia. Życzenia otrzymają również  bohaterowie, którzy mieszkają z rodzinami w całej Kanadzie.  To powstańcy warszawscy, emerytowani profesorowie, kawalerowie Orderu Virtuti Militarii, członkowie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Ottawie, Sybiracy i weterani drugiej wojny światowej oraz żołnierze walczący pod Monte Cassino.

         Wraz z dziećmi kartki przygotowywał szef Gabinetu Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. Uczniom pomagały też znane osoby, wśród nich również dziennikarze TVP.

- W Pałacu Prezydenckim, w sali w której dzieją się najważniejsze w Polsce wydarzenia, spotykamy się, by pokazać, że pamiętamy o naszych rodakach, o tych, którzy walczyli za Polskę, cierpieli za Polskę, którzy dzisiaj z różnych powodów mieszkają w różnych częściach świata: blisko i daleko - powiedział minister.

- Jesteśmy winni weteranom pamięć i wdzięczność, bo dzięki nim dzisiaj żyjemy w niepodległej, suwerennej Polsce Dla weteranów to znak, że rodacy w Ojczyźnie o nich pamiętają, dla dzieci – ważna lekcja historii - podkreślił szef Gabinetu Prezydenta.

Wyraził nadzieję, że akcja będzie trwała. - To dowód na to, że pamiętamy o tych, którzy mieszkają daleko, którzy za nas walczyli, cierpieli. I tak jak mówił prezydent Andrzej Duda w swoim inauguracyjnym wystąpieniu w parlamencie: budujemy wspólnotę wszystkich Polek i Polaków bez względu na to, gdzie mieszkają - dodał minister Kwiatkowski.

         Wszystkie kartki dzieci wykonywały według własnych pomysłów, a tych nie brakowało. W środku wypisywały życzenia, czasami bardzo osobiste. Zadanie wykonane zostało na szóstkę.

         Dodatkową atrakcją po tej lekcji było zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego.

 


Reklama:klimatyzacja