19.01.2019.
Spotkanie z kulturą Indian Ameryki Północnej

W kwietniu uczniowie wzięli udział w spotkaniu z członkami Zespołu Pieśni i Tańca "Huu-Ska Luta", którzy w oryginalnych indiańskich strojach opowiedzieli o kulturze Indian Ameryki Północnej.

W 1492 roku Krzysztof Kolumb odkrywając Nowy Świat uznał, iż dotarł do wschodniego końca Indii. Ludzi, których tam napotkał, nazwał Indianami.

Indianie prowadzili koczowniczy tryb życia, a zajmowali się myślistwem, rybołówstwem, zbieractwem. Ubrania ich były bardzo proste, a czasami wręcz skąpe. Ubierali się w skóry i mokasyny, lecz bardzo ważną rzeczą były różnego rodzaju ozdoby: bransolety, naramienniki i opaski wykonywano np. z włókna roślinnego, nasion, szklanych paciorków, zębów (między innymi kłów jaguarów), pazurów i racic zwierząt, dziobów i piór ptaków, muszli, a nawet włosów ludzkich. Żyli w wigwamach z giętkiego drewna, czasem tak dużych, że służyły jednocześnie kilku rodzinom. Te szałasy pozbawione okien i podłogi, o ścianach podbitych korą, skutecznie chroniły przed zimnem.

W momencie zetknięcia z cywilizacją europejską Indianie stanowili odrębne grupy, zróżnicowane pod względem kulturowym oraz sposobu prowadzenia gospodarki. Proces kolonizacji ziem indiańskich rozpoczęty wraz z odkryciem Ameryki stał się przyczyną upadku kultury Indian oraz zmiany sposobu ich dotychczasowego życia.

Obecnie nieliczni Indianie żyją często na marginesie społeczeństwa, odseparowani w rezerwatach. Na początku XIX wieku było ich 600 tysięcy, a pod koniec stulecia 200 tysięcy. W XX wieku sytuacja się zmieniła. Według oficjalnych danych w Stanach Zjednoczonych dziś zamieszkuje 4,5 miliona Indian i liczba ich ciągle wzrasta.

Indianie uprawiali Taniec Słońca, Taniec Duchów oraz inne tańce rytualne, które zostały zaprezentowane przez artystów. Dzieci podziwiały taniec nikap, taniec kobiecy, usłyszały indiańską legendę o flecie, a także o łapaczu snów Ojibwa. Dzieci miały szansę obejrzeć tomahawk indiański oraz tradycyjny łuk indiański.

Uczestnicy żywo reagowali na przygotowaną prezentację i chętnie brali udział w tańcach. Spotkanie z pewnością zapadnie wszystkim w pamięć.