22.06.2018.
Koncert- "Na wesoło i poważnie"

Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczynamy nasze comiesięczne koncertowanie. Dnia 15 września wsłuchiwaliśmy się w brzmienie altówki oraz puzonu. Było na poważnie, ponieważ poznaliśmy ciekawy instrument jakim jest altówka czy puzon, ale było też na wesoło...

Altówka należy do  instrumentów z rodziny smyczkowych. Jest nieco większa od skrzypiec, ma niższy, głębszy i łagodniejszy ton. Instrument posiada cztery struny, które niegdyś były wykonane z preparowanych jelit zwierząt, dziś natomiast wyłącznie wykonywane są ze stali lub tworzyw sztucznych.

Natomiast puzon to instrument z rodziny dętych blaszanych, jest najbardziej spokrewniony z trąbką. Jest on najgłośniejszym instrumentem orkiestry. Niektórzy uczniowie mogli się przekonać, jak trudno zagrać na puzonie, ponieważ muzyk musi całą muzykę „zagrać ustami”.

Było także coś na wesoło. Wielką niespodzianką okazał się występ p. Sławomira Kiełkowicza, który zagrał dla nas na pile do cięcia drewna. Czy to rzeczywiście możliwe? Jedna z naszych nauczycielek p. Jolanta Gąsiorowska spróbowała swoich sił i  zagrała na pile i jak się okazuje nie jest to takie proste, ale jest możliwe.

Wsłuchując się w brzmienie poznanych instrumentów, wysłuchaliśmy m.in. takich utworów jak: „Zima” A. Vivaldiego, „Skrzypek na dachu” z piłą do cięcia drewna w tle oraz melodii z opery Aria habanera i torreadora. Czekamy na kolejne muzyczne spotkanie.